Det er gået op for en hel del danskere, der i højere grad er begyndt at bruge internettet til at få mælk, brød og grønt leveret til døren, skriver 24timer.
Hos online supermarkedet Nemlig.com boomer salget så meget, at man forventer en fordobling af omsætningen i 2012. Og tendensen til mere nethandel er generel, mener Marcus Schmidt, lektor ved CBS og forsker i forbrugere.
– I mange år har netbutikker måttet lukke, fordi de ikke kunne tjene penge. Men man har forudset, at der ville ske en opblomstring af nethandlen, og det sker så nu, hvilket tyder på, at netbutikkerne nu for alvor er ved at få skovlen under omsætningen, siger Marcus Schmidt til 24timer.
Han mener, at det især er børnefamilier og folk med et travlt arbejdsliv og en høj indkomst, der drages af den hurtige handel på nettet. For det er ikke billigere, bare nemmere, og så laver man som en lille bonus heller ikke dyre impulskøb.
24timer