Du får hudkræft af at tage kunstig sol. Det budskab forsøger Kræftens Bekæmpelse med store ord at banke ind i hovedet på de unge danskere.
Og det ser ud til så småt af trænge ind.
Således faldt andelen af solariegrise i alderen 15 til 25 år fra 40 procent i 2008 til 32 procent i 2009. Det viser en undersøgelse, der er en del af en ny rapport fra Kræftens Bekæmpelse og TrygFondens solkampagne.
Men det stiller dog ikke Kræftens Bekæmpelse tilfreds, der især har problemer med at holde pigerne væk fra den kunstige sol.
– At omkring halvdelen af alle piger i aldersgruppen 16-18 år har været i solarium inden for det seneste år, og en fjerdedel mindst en gang om måneden, vidner om, at vi langt fra er i mål, siger projektchef Anja Phillip fra Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse.
Kampagnen ”Sluk Solariet” har blandt andet budt på musikvideoen ”Lad Det Stege” med KNA Connected.


Og naturligvis Halbye Kaag JWT’s Mascha Vang-video: