Der bliver skarp konkurrence om publikum mellem FN og Københavns Kommune, når de to mandag afholder hver deres klimakoncert. Og Begge parter beskylder hinanden for dårlig kommunikation, men beklager risikoen for klimafiasko. Frustrationerne over, at det ikke er lykkedes at koordinere det kulturelle startskud på klimatopmødet, er tydelige hos både FN’s Water For Life-event og kultursekretariatet Golden Days, der arrangerer Hopenhagen Live for Københavns Kommune.
– Vi har virkelig prøvet at samarbejde med kommunen siden sommer, men vi føler, at alle døre har været lukkede for os. Vi flyttede faktisk vores koncert, da de fortalte, at deres koncert var 12. december, og nu holder de så en anden koncert samtidig med vores, siger projektleder Amanda Ru. Orlanda om koordineringsproblemerne.
Golden Days sekretariats- og festivalchef Ulla Tofte afviser, at de har været for dårlige til at koordinere, men kritiserer til gengæld Water for Life-koncertens koncept.
– Vi har hele tiden meldt klart ud til Water for Life, at vi havde koncerter både 7. og 12. december, så vi blev meget overraskede, da de pludselig meldte 7. december ud, uden at have tjekket med os først.
– Det er tydeligvis vanskeligt at komme udefra og skulle plante en begivenhed i København. Det er mit indtryk, at man ikke har fået analyseret de lokale forhold og aflæst, at københavnerne er et kræsent kulturpublikum, som fokuserer meget på troværdighed. En stor koncert med bling- lingnavne i et opvarmet Parken har måske ikke den højeste klimatroværdighed.
Den kritik afvises så igen fra Water for Life, der understreger at et af formålene med koncerten er at markedføre Danmark internationalt som et land, der gør meget for klimaet, hvorfor koncertprogrammet også skal henvende sig til et internationalt publikum.
Børsen, 1. sektion, Bagsiden