– At fjerne flaget fra landsholdsspillernes bryst er lige så meningsløst, som dengang Braathens Safe tog det norske flag ud af sit logo, siger den norske kulturminister Trond Giske til VG Sporten.
Han kalder sagen en ”konfrontation med vor nationale identitet”, og tilføjer at han forventer, at det norske fodboldforbund kommer til fornuft i sagen.
Hele miseren skyldes, at det norske fodboldforbund i tirsdags præsenterede fodboldlandsholdets nye dragter, hvor det norske flag er fjernet fra spilledragtens bryst til fordel for et emblem bestående af en drage og fodboldforbundets logo.
Siden da har broderfolket været i oprør.
På netavisernes debatsider raser debatten, og kritikken hagler ned over såvel fodboldforbundet, som dragtsponsoren Umbro og designerne bag emblemet.
Og onsdag gik en af Norges kendte designere, Bruno Oldani ud på nyhedssitet kampanje.com med en benhård kritik af logoet, som han kaldte dårligt håndværk.
– Hele oplægget er dåligt, lige fra form til design og indhold. Det kunne ligeså godt have stået Opel i stedet for Norge i logoet, siger han.
Det er Recommended Norway, der står bag det nye design, som har været undervej i et års tid.
Og manden, der har tegnet det omstridte emblem, Peter Horridge, er ikke hvem som helst i den sammenhæng, da det også er ham, der står bag Liverpools, Premier Leagues og det britiske landsholds logoer.
Hos Recommended Norway siger seniordesigner, Bjørn Høydal, som har ledet processen, til kampanje.com, at der er flere årsager til, at man har valgt dragen til fordel for flaget.
– Der er ingen, der har copyright på flaget, og det medfører masser af piratkopiering. Men det primære er, at vi har været optaget af at skabe noget, som fodboldforbundet og fodbold-Norge kunne tage følelsesmæssigt ejerskab til. Frankrig har sin hane, og England har den berømte løve. Vi overvejede også en løve, da vi har en løve i det norske rigsvåben. Men vi fandt, at de var lidt sølle og nemt ville blive lillebror i forhold til den engelske løve, og derfor blev den skrinlagt. Dragen er nordisk, den er sej – og drager spiser løver til frokost.
Han tilføjer, at han finder det positivt, at designet skaber debat og engagement og understreger, at flaget, som har haft sin plads på de norske landsholdstrøjer ikke forsvinder helt.
– Det skal bare sidde i nakken i stedet for.
sit