Business as usual − med sociale medier. Sådan lød overskriften på onsdagens seminar hos reklamebureauet 727. Ifølge tal fra The Nielsen Company, bruger 75 pct. af alle brugere på internettet, sociale medier, og 25 pct. af tiden bliver brugt på sociale medier. Derfor mener 727, at de sociale medier allerede har stor indflydelse på virksomhedernes forretning, og hvis virksomhederne ønsker at påvirke, hvad der foregår i en positiv retning, er de nødt til at medvirke aktivt på de sociale medier.
En af de virksomheder, som har skabt sig erfaringer med sociale medier, er Arla Foods. Sociale medier og digitale medieplatforme spiller i dag en central rolle i kommunikationen på internettet, og virksomhedens egen hjemmeside er ikke længere det foretrukne medie. I dag skelner Arla mellem tre kanaler: paid, owned og earned media, som er fuldt integreret i en samlet strategi. Paid media dækker over search og bannerannoncering, owned media er virksomhedens corporate website og earned media er sociale medier som Facebook og YouTube.
Vibeke Bjerkvold, web manager for Arla Foods, fremhæver sociale mediers transparens, som helt central for virksomhedens gøren og laden.
− Der er mange, der har en mening om Arla − godt som skidt. Vi ser et stigende engagement. Brugerne både uploader og deler i stigende grad deres opskrifter, siger Vibeke Bjerkvold.
I en kampagne for Arla Madlavningsfløde, genererede Facebook alene 2.800 henvisninger til arla.dk. Derudover fik Arla 1.874 likes på Facebook, og 110 medvirkede i en konkurrencen om at vinde friske råvarer til en værdi af 5.000 kroner, ved at uploade opskrifter.

Video generer endnu mere trafik
En anden tendens, som seminaret havde under luppen, er fremgangen i brug af video på internettet. Steffen Tidemann Christensen fra 23video fortæller:
− Video på internettet er i øjeblikket kun overgået af Facebook. Video er mere engagerende og menneskelig end traditionelt indhold på nettet. Det gør det særdeles effektivt til kommunikation på sociale medier.
Den danske netbutik Årstiderne har oplevet en markant effekt ved brugen af video på deres hjemmeside. Alene det seneste år har video opholdt brugerne på sitet i 771.262 minutter. Philip Thestrup, salgs- og marketingchef for Årstiderne siger:
− Vi ser en bemærkelsesmæssig høj effekt i brugen af video, både på vores site og i vores nyhedsbreve. Nyhedsbreve med videoindhold har en 17 pct. højere klikrate. Samtidigt bliver der klikket 10 gange så ofte på videolinks som på andre links.                      
− Vi gør meget ud af at producere indhold, så det passer med det, som vi sender ud i kasserne. Det er vigtigt for en forretning som Årstiderne, at vi konstant leverer inspiration, enten i form af opskrifter eller video, hvor vi eksempelvis demonstrerer tilberedning af råvaren. I øjeblikket er det mest sete klip, hvordan man parterer en kylling. Vi har desuden fokuseret på at have en høj produktionshastighed, da nyt indhold sikrer dynamik i vores site. Derfor lægger hver vi hver uge nye videoer op på sitet, siger Philip Thestrup.
På spørgsmålet om investeringens størrelse i et fornuftigt film-setup, svarer Philip Thestrup: “Vi har investeret omkring 18.000 kroner i kamera, lys og lyd. Som studie bruger vi et køkken, hvilket vi har i forvejen. Vores månedlige udgifter til råvarer og licenser er 5.000-6.000 kroner, afhængigt af brugen af råvarer. Det må betegnes som en lav investering, selvom der derudover bliver lagt timer i at producere og redigere indholdet.”
Det er med andre ord en god investering, der tager udgangspunkt i den kendte indsigt om, at hvis man skaber det rigtige indhold, får man kontant afregning af de involverede forbrugere.