Den danske bureau-duo Kompas Kommunikation og Fosbury og Ogilvy Healthworld kan her til morgen glæde sig over at have fået kreative arbejder sendt videre til finalen ved mini-festivalen Cannes Lions Health, der netop nu indledes i den sydfranske badeby Cannes.
For Kompas Kommunikation og Fosburys vedkommende drejer det sig om Panodil-kampagnen ”The Panadol Safety At Home Initiative” for GSK., der er videre i Health & Wellness-kategorien.
Og for Ogilvy Healthworld drejer det sig om et arbejde for medicinalfirmaet Biogen: ”The Last Letter”, der er videre i Pharma-kategorien.
Det kreative arbejde i Ogilvy-kampagnen er udviklet af Ogilvy One: kreativ direktør Ole Rydal og tekstforfatter Signe Carlsen, og målet med kampagnen var at overbevise læger og sygeplejersker, der er notoriske travle og alt andet end digitale, om, at de skal tilmelde sig en digital portal om sclerosebehandling.
Du kan se casen her – og læse om resultaterne af Kompas og Fosburys kampagne under filmen.
Kampagne redder liv
Kompas Kommunikation og Fosburys kampagne havde til formål at skabe større medicinsikkerhed i de danske hjem.
Kampagnens to vigtigste mål var for det første at hjælpe danske børnefamilier med at opbevare medicin mere sikkert i hjemmet, og det andet vigtige mål var at kommunikere til danskerne, hvorfor Panodil i 20 år har kæmpet for en lovændring om færre paracetamol-piller pr. pakke i håndkøb – bl.a. for at forebygge selvmord blandt unge – en lovændring, der trådte i kraft i Danmark i 2013.
Kampagnen, som blev gennemført i samarbejde med bl.a. Giftlinjen, Girltalk.dk og Falck, omfattede elementer såsom pressehistorier, annoncer (online og outdoor), online-test, video-interviews med selvmordstruede piger og handouts målrettet danskerne, læger og apotekerpersonale.
Kampagnen gav imponerende resultater: 30 mio. eksponeringer og mindst 114 presseklip via presseindsatser i earned media – men vigtigst af alt: antallet af indlæggelser som følge af paracetamol-forgiftning faldt med 31 procent, og at antallet af indlæggelser som følge af selvmordsforsøg med svag smertestillende medicin faldt med 58 procent.
Og de fire partnere i bureau-duoen, Thomas Hartvig og Bo Falsig fra Kompas Kommunikation samt Michael Nyrop og Ole Caspersen fra Fosbury, er naturligvis stolte:
– Det er fantastisk at være nomineret til så fornem en pris i skarp konkurrence med dygtige bureauer fra hele verden. Vi er naturligvis stolte over selve kampagnen og dens gennemslagskraft – men vi er også stolte over at have medvirket til at skabe større medicinsikkerhed i de danske hjem, og at antallet af selvmordsforsøg er faldet kraftigt.
Også kunden er glad for nomineringen:
– I GSK er vi utroligt stolte over, at det er lykkedes Kompas Kommunikation og Fosbury at blive nomineret. ved verdens største festival for bureauer. Det er overvældende, og jeg er simpelthen så stolt over det samfundsansvar, Panodil har vist, fortæller Henrik Kastoft, Head of Communications and Government Affairs hos GSK Europe.
I Health & Wellness-kategorien er 180 cases videre til finalen – i Phama er der 79 finalister.
Der er prisoverrækkelse til vinderne i aften.