Det er attraktivt at være lead-bureau for Forsvarets rekrutteringsorienterede marketingaktiviteter – og det var også et skarpt felt af bureauer, der stillede op til at være med i pitchen om Forsvarsministeriets Personalestyrelses budget de næste to år – med mulighed for forlængelse på yderligere to år.

Nu er pitchen afgjort, og valget er faldet på Advice.

Om opgaven siger Anders Christian Bech, major og chef for marketingsektionen i Forsvarsministeriets Personalestyrelse, at den ikke er som så mange andre, fordi Forsvaret er en særlig organisation i samfundet med nogle helt specifikke kommunikationsudfordringer: 

– Vi har brug for et bureau, der har stor strategisk forståelse, kan manøvrere i forhold til komplekse problemstillinger. Et bureau, som evner at skabe enkel og stærk kommunikation, der tiltrækker kvalificerede unge til Forsvarets mange uddannelser – og som bidrager til at styrke Forsvarets generelle image. 

Opgaven i udbuddet var at få unge til frivilligt at søge en værnepligtsuddannelse – en opgave, der ifølge Anders Christian Bech, har stor betydning både for de unge mennesker, der søger, for Forsvaret og Beredskabsstyrelsen – og for samfundet som helhed.

Stærke kompetencer

Og hos Advice fandt man de kompetencer, der kan løfte opgaven, siger han:

– Advices’ besvarelse var på et højt niveau i forhold til demonstrerede kompetencer på tværs af det operationelle, taktiske og strategiske niveau. Siden har vi fået øjnene op for spændende potentialer i, at Advice som hus har så rige kompetencer inden for mange forskellige kommunikationsdiscipliner som bl.a. PR, markedsanalyse og stakeholder management.

Og hos det nyvalgte bureau er der naturligvis glæde over det kommende samarbejde. 

– Vi har været oppe mod et stærkt felt, så vi er meget stolte og glade, siger Rune Dalgaard, partner og strategisk director hos Advice, og tilføjer: 

– Forsvaret er en kunde, der passer rigtigt godt til vores dna. Vi har lang erfaring med at se på den store sammenhæng, hvor der er mange interessenter og noget på spil, og finde ind til den kerne, hvor det som en organisation, som Forsvaret bidrager med for den enkelte og til det omgivende samfund, står tydeligt frem.

Gensyn med kreativ lead

Det bliver Chief Creative hos Advice, Signe Zacher Carlsen, der bliver kreativ lead på Forsvarets opgaver, og for hende bliver samarbejdet et glædeligt gensyn.

Hun var således tidligere kreativt ansvarlig for Forsvarets kampagner hos Ogilvy, og hun kalder Forsvaret en drømmekunde med både strategisk indsigt og en god følelse for kreativitet: 

– Det er både kreativt og intellektuelt stimulerende at arbejde med Forsvaret. Når man skal lave kampagner for Forsvaret, bevæger man sig ikke i uskyldigt farvand. Det er en organisation, som mange kender udefra – nogle har måske ligefrem fordomme, siger hun og tilføjer:

– Det er afgørende, at vi ikke reproducerer de stereotype billeder, men fortæller meningsfulde historier inde fra Forsvaret, så vi hele tiden nuancerer billedet og bidrager til en større og troværdig og menneskelig fortælling om Forsvaret.

Tesla-positionen

Der ligger umiddelbart to store kampagneopgaver foran parterne: Dels officers-rekrutteringskampagnen, hvor målgruppen er akademikere, idet uddannelse kræver mindst en bachelor – og dels værnepligt-rekrutteringen, hvor man skal ud at ramme unge, der måske er et helt andet sted i deres egen selvforståelse.

– Vi skal have folk i tale, der ikke på forhånd havde tænkt, at Forsvaret var noget for dem. Det kræver indsigt i målgruppen at finde de historier, der kan vække deres interesse – og som kan få dem til at se sig selv i et helt nyt miljø, siger Rune Dalgaard og uddyber:

– Den unge generation er – i forhold til tidligere generationer – meget fokuserede på at gøre noget godt for verden. Men de valg de træffer, skal også have værdi for dem selv. Vi har nogle gange kaldt det for Tesla-positionen, fordi de ikke vil vælge mellem det fornuftige og det, der er fedt for dem selv.

Advice er allerede i fuld gang med at udvikle nye kampagner for Forsvaret, og den første store kampagne ventes launchet sidst på året eller lige i starten af 2019.