De virksomheder vi henvender os til har ikke brug for at vide at lokumet brænder. Det sagde man for et år siden, nu vil de vide hvordan man slukke den, siger David Junge, der ca. ejer en fjerdedel af det nye bureau og stadig sidder med en fjerdel af ejerskaber at MouseHouse.
Reklamebranchens vækkelsesprædikant Jesper Kunde gav for knap et år siden dot.com dødsstødet i en kommentar i Berlingske Tidende. Det fik webbranchen til at slå gnister. Kundes irritation over dot.com-bølgen havde dog intet med nettet som sådan at gøre. Nogle måneder før havde han stiftet et selvstændigt e-konsulentbureau, der skulle hjælpe de etablerede virksomheder med det udækkede behov for nye internet-strategier. Til forskel fra de mange webbureauer på markedet mente Kunde, at de nye strategier skulle handle lige så meget om markedsføring som teknik og ikke fordre en radikal omlægning af hele kundens forretningsgrundlag.
Strategen og idemanden bag Kundes e-satsning var den 32-årige David Junge. Kunde tog kontakt til ham i sommeren 1999, hvor han valgte at stoppe som chef for i MouseHouse efter fire år som adm. direktør. Bruddet med MouseHourse, det senere CellNetworks, kom på grund af uenighed med den nuværende direktør Caroline Søborg Ohlsen, der mente bureauet skulle tage en kreativ drejning. David Junge ville gå den strategiske vej i arbejdet med løsningerne, og det fik han nu mulighed for som adm. direktør for strategi-virksomheden e|sense, der er en del af Kundegruppen.
“Vi skaber ikke en virksomhed til boblen, men til den lange, seje stigningskurve, der kommer, når boblen er bristet. Vi vil have 30 gode folk ved årsskiftet. Og forventer en omsætning på 20 mio. kroner.“ Sådan lød David Junges forventning til markedet, da han for et år siden stod frem med planen for virksomheden.
Boblen bristede, og nedturen kom. Selv om den var forventet kom krisens omfang og styrke
bag på David Junge. Antallet af medarbejdere er oppe på 35, men omsætningen er ikke blevet som forventet.
– Vi har overskud hver måned, selvom det ikke er meget. Jeg vidste boblen ville springe, men ikke “så meget“. Vi kan godt mærke, at vi skal knokle mere for at få penge hjem, siger David Junge, der er glad for, at han ikke sidder på et af de store webbureauer, hvor der kræves store opgaver for at betale udgifterne.
HVORDAN SLUKKER MAN BRANDEN
Planen med e|sence er at skabe en konsulentvirksomhed, der skaber konkurrence-fordele ved at fusionere teknologi og kommunikation. En kompetence der kræver lige dele indsigt i online- og offline-verdenen.
– Vores kunder er de traditionelle virksomheder, der ønsker at etablere sig på nettet. Skal du hjælpe en virksomhed, skal du kunne forstå offline-verdenen. Derfor har de store konsulenthuse et problem. Webbureauerne har et andet kæmpe-problem, nu hvor krisen kradser, for der er ingen, som tror på, at de kan lave en forretning, når deres egen virksomhed kører med underskud og må fyre folk., siger David Junge, der ligesom Jesper Kunde ikke hører til de konsulenter, som vil fortælle skrækhistorier, om hvilken effekt internettet kan have på en virksomhed.
– De store fortællingers tid er forbi. Nu er det andre småfortællinger, som skal bruges. Vi vil fortælle de små historier, som virksomheden kan bruge til noget. Virksomhederne, vi henvender os til, har ikke brug for at vide, at lokumet brænder. Det sagde man for et år siden, nu vil de vide, hvordan man slukker branden, siger David Junge, der ejer ca. en fjerdedel af e|sense. Resten af e|sense ejes af Kunde International.
David Junge ejer stadig ca. en fjerdedel af det oprindelige MouseHouse. Aktierne har haft bedre tider. Og luften mellem Junge og hans tidligere arbejdsplads Mousehouse, nu CellNetworks, er stadig kold. Direktør Caroline Søeborg Ohlsen har kun en kommentar til David Junge, og det er “ingen kommentar“. Men hun ønsker ham alt det bedste.
Baggrund
David Junge, 32 år, BA i informationsvidenskab ved Århus Universitet i 1994 og MBA fra Handelshøjskolen i København 1998. Bifag i semiotik. 1990 direktør for Computer Aided Knowledgement Environment, 1994 direktør i MouseHouseProduction ApS og fra 1997 adm. direktør i MouseHouse A/S. I år 2000 direktør for e|sence.
Bookmarks
www.ft.com
Financial times har det bedste søge arkiv.
www.thestandard.com
Den bedste informationskanal for internet business intelligence
www.mckinseyquarterly.com
Godt standard strategi-materiale og analyser
www.hbsp.harvard.edu
Glimrende ressourcer til whitepapers
www.fuckedcompany.com
Hmm. take a look:-9