Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) skal ud og finde en ny spindoktor. Pressechef Michael Christiansen har valgt at kvitte jobbet til fordel for Danske Bank.
Her skal han hjælpe med kommunikationsopgaver af mere strategisk karakter. Men han er ikke hentet til banken som lobbyist understreger vicedirektør Steen Reeslev.
– Vi har knyttet ham til os på grund af hans kommunikationsfaglige kompetencer – ikke på grund af hans politiske kontakter, siger Steen Reeslev.
Michael Christiansen bliver ikke formelt ansat i Danske Bank. Hans tilknytning bliver via eget konsulent-firma, men han får dog sin faste gang i Danske Banks kommunikations-afdeling og får eget kontor tæt på Steen Reeslev. I det første år forventes han at komme til at arbejde tæt på fuld tid for Danske Bank. Bl.a. for at hjælpe med at få bragt Irland og Nordirland på plads, hvor Danske Bank har købt to banker.
Til berlingske.dk siger Michael Kristiansen, at han fra sit nye firma også skal løse opgaver for Statsministeriet og Venstres partiorganisation.
Michael Kristiansen understreger, at der ikke ligger nogen dramatik bag opsigelsen, og at han fortsat vil bevare kontakten til statsministeren.
– Det er et fantastisk job, jeg har haft, men det er også et hårdt job, der slider, siger Michael Kristiansen. fin