Efter tre år som leder af Marcom-afdelingen i TDC, har Charlotte van Burleigh valgt at fortsætte karrieren som country manager hos Coca-Cola Danmark. Hun skiftede i øvrigt fra Coca-Cola, da hun i 2008 blev chef for MarCom afdelingen i TDC privat.
− Det er både med beklagelse og stolthed, at jeg desværre må sige farvel til Charlotte, som 1. august 2011 tiltræder jobbet som country manager hos Coca Cola. Charlotte har over de sidste 3 år gjort en stor indsats for at løfte vores tilgang til branding i TDC og kyndigt løftet det professionelle niveau inden for alle markedsføringsdiscipliner. Det er derfor med beklagelse, men også med stolthed, at jeg siger farvel til Charlotte. Et flot skridt karrieremæssigt, lyder skudsmålet fra Allan Christiansen, markedsdirektør hos TDC.
Arbejdet med at finde Charlotte van Burleighs afløser er allerede sat i gang af markedsdirektøren, Allan Christiansen.
Hvad skal du lave i Coca-Cola?
− Jeg bliver ansvarlig for Coca-Colas brands i Danmark og dermed ansvarlig for P/L’en. Jeg skal prioritere vore produkter og planer i tæt samarbejde med Carlsberg, og derudover vil der være en koordination af indsatserne med baglandet i både Norden og Nordeuropa primært, siger Charlotte van Burleigh. ”Konkret er der tale om at sikre en go-to-market-plan sammen med Carlsberg, så vi udvikler forretningen for begge parter på både kort og lang sigt”.
Det må være verdens letteste job? Coca-Cola kan da aldrig slå fejl?
− Coca-Cola har da meget stærke brands, men hele non-alcoholic markedet er præget af ualmindelig stærk konkurrence, både fra de billige produkter og andre mærker. Og da vi kæmper om de samme pladser på hylderne, er der bestemt brug for en målrettet indsats. Coca-Cola brandet er jo kun et element. Vi sælger også en række andre produkter uden bobler som juice, is-te og sportsprodukter, og dem skal vi jo ikke ignorere, fordi vi har et meget stærkt mærke, slutter van Burleigh.