Der har været tryk på mediekedlerne i 2006 og det har forplantet sig i envisions regnskab for 2005/06 (regnskabsåret sluttede 30. september). Fremgangen i bruttoavance blev på 4,1 pct. til 69,5 mio. kr. og den kunne således ikke helt leve op til de ca. 8 pct. som mediemarkedet er steget.
Hos envision kan man dog glæde sig over, at fremgangen kommer oven på et fald i bruttoavance i de to foregående år, og bureauet er således tilbage på sporet.
Personaleomkostningerne steg med lidt mindre – nemlig 3,5 pct. så produktiviteten er steget. Til gengæld er andre driftsomkostninger steget markant – fra ca. 10 til ca. 12 mio. kr. og det betyder, at envision på bundlinjen må notere et fald fra plus 8,8 til plus 8 mio. kr. i primær drift.
Bureauet meddelte i øvrigt i begyndelsen af december, at Mona Juul afløser Flemming Hald Nielsen som adm. dir. fin