En af Danmarks mest markante bestyrelsesformænd, Fritz Schur, der sidder som formand i bl.a. SAS, Dong og Posten Norden, beskylder i Berlingske Nyhedsmagasin sine bestyrelseskolleger for at krybe i skjul, når stormen raser.
– Det er ikke fordi, jeg ønsker at komme i pressen, siger Fritz Schur. ”Men direktøren kan blive fyret, køre galt eller sige op. Er det så forsvarligt, at virksomheden er afhængig af en person i det offentlige rum?”
Schur kritiserer især formændene i de virksomheder, der i løbet af foråret præsenterede dårlige regnskaber. Han kritiserer også indirekte kollegerne for at være dovne. Alt for mange springer på bestyrelsesvognen uden at gøre sig klart, at der er tale om hårdt arbejde.
Berlingske Tidende side 6.