Det juridiske slag om den amerikanske “Do not call” liste bølger frem og tilbage.
Listen er skabt af Federal Trade Commission (FTC) og indebærer at telemarketingfirmaer skal implementere den således, at de ikke ringer til telefon-numre, der er registreret på listen. 50 mio. amerikanere har meldt sig.
Først vandt den amerikanske telemarketingindustri et slag gennem to domstols-afgørelser, der underkendte FTCs ret til at gennemføre listen. Det medførte en uhørt hurtig og enig politisk reaktion. Og nu har en appel-domstol så underkendt de to første afgørelser. Telemarketing-industrien vil ikke appellere men afventer en anden høring i november.
Det betyder, at FTC nu går i gang med at sætte listen i kraft. Allerede nu ligger der 2000 forbrugerklager. Det giver bøder, hvis firmaer ringer til numre på listen.
Knap halvdelen af de amerikanske telemarketing-firmaer er dog allerede begyndt at anvende listen.
Kilde: Adage.com