“G4S holder øje med Danmark”. Sådan lød G4S’ payoff, da sikkerhedsselskabet i samarbejde med Umwelt lancerede deres landsdækkende TV-kampagne overfor potentielle alarmkunder i 2015.

En kampagne som har kørt, og har haft en positiv effekt, frem til nu.

Marketingplatformen, der er udviklet af Umwelt, fik sidste år en AEA Award for den høje effekt, men har altså også vist sig at være “langtidsholdbar”.

Nu har G4S set nye tendenser i markedet, og endnu en gang fået blod på tanden, og derfor lanceres en ny udgave af succesuniverset, som har en helt ny vinkling og tone.

– G4S er en signaturkunde for os, fordi opgaverne både er strategisk interessante og på alle platforme. Og nu viser analyser, at der ligger et meget stort potentiale i et nyt segment, børnefamilierne, siger Martin Michael Hansen, CEO i Umwelt.

– Familierne er meget optagede af at passe på deres børn, og altså ikke kun deres PH-lamper og iPads. Derfor ændres vores markedsføring en anelse i takt med at G4S’ produkt bliver mere familieorienteret og dermed familievenligt.

– Den nye store kampagne, som introducerer familievenligheden i G4S’ nye SMARTalarm, skal positionere G4S som den førende alarmudbyder overfor bl.a. børnefamilier. Det er et ekstremt vigtigt strategisk træk. Når det er sagt, gør vi det med er glimt i øjet – og med en kærlig hilsen til curlingforældrene.

Familiernes behov adresseres

G4S supplerer:

– Vores produkt og budskab er meget stærkt, og rammer i dag familiesegmentets behov særdeles godt, siger Niklas Præstegaard, Head of Markting i G4S.

– Mange af de nye features i vores SMARTalarm – såsom live video-streaming og SMARTregler (automatiske smarthome-funktioner, som fx at tænde lyset, hvis døren åbnes, red.) – bliver nu en naturlig del den moderne families alarmsystem. Det er der kommet en god kampagne ud af.

– Vi har valgt at forsætte det gode samarbejde med Umwelt, da de på kort tid har lært at forstå vores virksomheds DNA, og dermed er blevet en stærk medspiller og samarbejdspartner.

– Det har været væsentligt lettere at gå til opgaven denne gang, fordi vi nu er bevidste om Umwelts kompetencer, ved at de forstår G4S og vores produkter, og fordi vi allerede har fejret flere fælles successer, slutter Niklas Præstegaard.

Kampagnen kører på TV, online, social media, newsletters og i G4S’ egne øvrige kanaler, herunder på G4S.dk.

Det er Filippa Borg von Bulow, der har produceret, og Christian Bagger, der har instrueret de to film, ligesom de sidste for G4S.

Du kan se de to film her efterfulgt af credits:

Shhh (35 sek.)

Båret på hænder og fødder (35 sek.)

Credits:

Umwelt

Idé og manuskript: Martin Michael Hansen & Esben Sohl

Projektledere: Lisa Sonne & Lucinda Herforth

Filmproduktion:

Instruktør: Christian Bagger

Producer: Filippa Borg von Bülow

Produktionsleder: Maria-Louise Ottesen

1. AD/indspilningsleder: Casper Holm

DOP: Sidney Lexy Plaut

B-Foto: Peter Topsøe

Steady Cam: Anders Elgaard

Stil-foto: Nicky De Silva

Belysningsmester: Morten Kildegaard

Belyser: David Medina

Rekvisitør: Lasse Vejby

Rekvisitør assistent: Marie Grieg

Stylist: Camilla Nordbjerg

Stylist: Maria Møller Petersen

Runner: Sofie Saabye 

Postproduktion:

Klipper: Rikke Selin 

Grader: Johs (Welcome Post)

Lyd: David (Welcome Post)

After Effect: André (Welcome Post)

Skuespillere:

Dreng: Robert Hansen

Mor: Majamae Sylvester

Far: Casper Holm