Gads Forlag køber Kraks Blå Bog med virkning fra årets udgang, oplyser forlaget. Værket har siden 1910 været udgivet af Kraks Forlag, der tidligere på året blev købt af Eniro Danmark. Kraks Blå Bog indeholder biografier over de mest fremtrædende nulevende danskere. Seneste udgave 2007-08 omfatter omkring 8000 biografier.
– Det er ikke uden en vis stolthed, at vi offentliggør købet af Kraks Blå Bog. Det prestigefyldte værk er blevet kaldt Danmarks mest citerede bog, og er et af de stærkeste individuelle varemærker på det danske bogmarked, siger Ulrik Hvilshøj, forlagsdirektør for Gads Forlag.
Når Krak sælger bogudgivelsen fra, skyldes det, at den ligger uden for selskabets fokusområde, som er søgetjenester på det nordiske mediemarked.
– Vi har valgt at sælge til Gad, der med sin historie og udgivelsesprofil fremstår som den rette fremtidige udgiver, siger Henrik Dyring, adm. direktør for Eniro Danmark.
cwl