Som President for Cresta Awards, vil jeg gerne svare på Claus Skyttes indlæg, der blev bragt i Markedsføring nr. 17/2000. Han har været så venlig at oversætte det for mig.
Claus Skyttes argumenter ser ud til at være baserede på en fundamental misforståelse: Cresta Awards arbejder ikke med “category winners“, som han formoder. I stedet søger vi at belønne excellent kreativitet. Dette fremgår klart af Cresta’s tilmeldingsformularer og det repræsenterer en af prisens vigtigste “points of difference“.
De tilmeldte arbejder bliver bedømt således at man kan se arbejder med samme tema sammen, men det faktum at nogle kategorier er mindre end andre er fuldstændig irrelevant i forhold til det endelige resultat, idet vinderne er “best in coempetition“ og ikke “best in category“.
Ethvert juryarbejde involverer en lang filtreringsproces iden man når frem til en shortliste med potentielle vindere. Dette er ikke altid en let opgave, men den bliver klart simplificeret, hvis et jurymedlem beslutter at stemme højt eller lavt alt efter om det aktuelle arbejde allerede har modtaget anerkendelse på den internationale award-arena. Hr. Skyttes åbenbaring af hans egne kriterier afslører efter min mening en alvorlig mangel på professionalisme, og det risikerer at producere det samme udvalg af vindere gang efter gang.
Virksomheder deltager i awards i god tro og har ret til at forvente objektivitet og indsigtsfuldhed i evalueringen af deres arbejde. Det ser ud til at disse forventninger ikke blev indfriet i København. Heldigvis har andre Cresta-juryer i Amsterdam, Bombay, Budapest, Dubai, Frankfurt, Hong Kong, Kuala Lumpur, Lisbon, London, Madrid, Milan, New York, Paris, Sao Paulo og Stockholm genreret en fair og fordomsfri shortliste til Grand Juryen, en endelig jury hvis akkreditiver er hævet over enhver kritik inden for vores industri.
Vinderne af Cresta 2000 vil blive afsløret den 31. oktober i Milano. Der er kun 64 af dem, ud af mere end 4.500 indsendte, og de kan være stolte af det de har opnået.