”Det er af de stærkeste mediebrands der lukker.”
Sådan lyder udmeldingen fra Niels Egerup, print director, hos mediabureauet OMD, i forbindelse med nyheden om, at Børsens Nyhedsmagasin lukker.
– Bladet har haft fat i en meget velhavende mandemålgruppe og specielt været interessant for annoncører af tunge forbrugsgoder. Det marked har ikke haft for mange medier at være i udover Børsens Nyhedsmagasin og Penge og Privatøkonomi. Så der vil helt sikkert komme et hul i markedet, selvom der findes en del andre medier, man kan ty til, siger Niels Egerup, der tror de kampagner, som har kørt for de lidt dyre biler vil bruge tv og måske også andre print-medier som fx dagbladene. Han tror, at der bliver klappet i hænderne hos Atlas Publication, som skal udgive et nyt dagblad fra efteråret. Dagbladet satser nemlig målrettet på samme de annoncører som Børsens Nyhedsmagasin.
– Men de skal nok ikke regne med, at den situation vil vare ved. Det kan godt være der går et par måneder uden bladet, men det vil fortsætte i en eller anden afskygning, siger Niels Egerup, der tror mere på, at en anden stor medievirksomhed vil opkøbe bladet end en løsning med de nuværende medarbejdere.
– En ny ejer vil på den måde kunne skære ned på udgifterne og gøre det til en god forretning.
jür