Det danske Troll Company, der står bag Gjøl-troldene, har indgået forlig med det amerikanske Russ Berrie, der fastslår, at Troll company har rettighederne til de små trolde. Over for Børsen Online lover adm. direktør, Calle Østergaard, spændende nye tiltag.
Forhistorien er, at Troll Company i 2001 anlagde sag mod Russ Berrie for at kopiere de danske trolde.
Calle Østergaard siger til Børsen Online, at man nu forbereder “noget meget stort”. En amerikansk satsning har kunnet lade sig gøre, så længe rettighederne til den lille trold ikke har været afklaret.
Han vurderer, at den sidste trolde-bølge, der gik verden over tilbage i slutningen af 80’erne og begyndelsen af 90’erne, betød en omsætning på i størrelsesordenen 4 til 5 mia. dollar.
Men Troll Company fik kun en meget lille del af kagen dengang. fin