Eksperter skal der til, når det skal gættes, hvilken kendt dansker, der bor hvor. Tidligere har makkerparet bestået af BBDO’s administrerende direktør Niels Folmann og foredragsholder og livsstilsekspert Christine Feldthaus.
Men når programmets nye sæson går i gang i januar, er sidstnævnte blevet udskiftet med Anne Glad, der er tekstforfatter, konceptudvikler og medejer af Sunrise Reklamebureau.
– Det er et stort privilegium at få lov at komme ind i andre menneskers hjem og få et indblik i deres livsstil og livssyn. Det er en enestående oplevelse, og hvor tit får man lov til at lege på det niveau, siger Anne Glad.
Men det er ikke kun leg at komme med et bud på 10 hjems kendte beboere, når det er ok, at voksne ser tegnefilm, at spabade er yt og valg af briller og pung fortæller alt om køberen. Det stiller krav til faglighed og mange års erfaring med at spotte vaner.
– Det vanskelige ved opgaven er, at mens man kan putte målgrupper i ret firkantede kasser, så er det afvigelserne, der skaber personligheden. Derfor er det ikke altid indlysende, hvad svaret er. Desuden bliver vi mere og mere forskellige. Der er 70-årige kitesurfere og 25-årige sofakartofler, siger Anne Glad.
Hendes ”modstander” i Kender du Typen?, Niels Folmann, har ingen planer om at trække sig.
– Trods mine 44 somre glæder jeg mig fortsat hver eneste gang, vi ruller ud med bind for øjnene, og hopper ud i en baggård på en gårdsplads eller en stille villavej. Den kommende sæson byder på meget forskellige typer og miljøer. Der har været hårde nødder at knække og pæne overraskelser, siger Niels Folmann.
Jens Blauenfeldt er vanen tro programvært.