Sociale færdigheder som pæne bordmanerer, passende påklædning, planlægning af en vellykket middag og nødvendig viden om f.eks. vin og cigarer bliver stadig vanskeligere at lure af. Det er længe siden, Emma Gad sidste gang rejste sig fra bordet, og i mellemtiden har en hel generation været mere optaget af først oprør mod det etablerede og siden karriere.
Deres børn kan nu vælge at vende sig til søde gamle tanter, der stadig kan kunsten – eller de kan klikke ind på Ramlösas nye website: www.godetikette.dk.
– Ramlösa har i en årrække været ambassadør for god etikette – uden løftet pegefiner, siger Marketingchef Lars Fiskebæk fra Bryggerigruppen, som distribuerer Ramlösa herhjemme. – Det var et naturligt skridt, at opbygge en hjemmeside med tips til dem, der gerne vil gøre tingene korrekt, men ikke gider hænge sig i traditioner for traditionernes skyld. Vi lever jo i et nyt årtusinde, fastslår han. pia