Google vil gøre det nemmere for internet-søgere at finde frem til de ønskede resultater, hvorfor selskabet har indført en search-within-search funktion på sin hjemmeside. Det fjerner en del af den naturlige trafik på hjemmesider og dermed potentielle annoncevisninger, som økonomien omkring hjemmesider i høj grad er forbundet med.
Virksomheder som ellers ligger vandret for at optimere placeringen længst muligt fremme blandt søgeresultaterne hos Google og samtidigt arbejder på at optimere egne søgefunktioner for igen at øge trafikken er mildest talt ikke begejstrede. Det skriver The New York Times.
Resultatet kan blive at det er Googles annoncer, der bliver eksponeret overfor internet-søgerne, frem for annoncerne på virksomheders hjemmesider. Det kunne i yderste konsekvens være annoncer fra konkurrerende virksomheder.
Funktionen er dog først tilgængelig, hvis internet-søgeren indtaster en webadresse eller firmanavn frem for et vilkårlig term, som eksempelvis Branding.
Erfarne Google-brugere har dog længe kunne ”søge i søgninger” ved i stedet for kun at søge på begrebet ”Branding” indtaste eksempelvis ”Branding site:markedsforing.dk”, og derved opnå resultater, som refererer direkte til den ønskede hjemmeside.
Det er uvist hvornår, og hvorvidt, den udvidede søgefunktion bliver tilgængelig på Googles danske hjemmeside.
sm