Efter flere ugers politisk spilfægteri har det græske parlament givet premierminister Lucas Papademos grønt lys til at gennemføre besparelser og økonomiske  reformer. Det græske ja sikrer en redningspakke på 130 mia. euro fra EU, Den Internationale Valutafond (IMF) og Den Europæiske Centralbank (ECB).
Sparepakken betyder yderligere græske besparelser på 3,3 mia. euro alene i år, og det er grækernes pension, jobs og løn der rammes. Trods de hårde kampe og store ofre grækerne må lide for at komme ud af krisen, advarede den græske finansminister Evangelos Venizelos om endnu større ofre, hvis ikke det græske parlament stemte ja til de besparelser som de internationale långivere har stillet som krav for at give de mange penge til grækerne.
Et helt stort og afgørende problem er, at den græske vækst, eksportsektor og konkurrenceevne er for svag. Det er så den pæne udlægning.  Et andet problem, som er relateret til de førnævnte problemer, er at underskuddet på det græske statsbudget er for stort og hele tiden ligger over det som er blevet lovet.