Årets første oplagstal fra Dansk Oplagskontrol gav premiere til de fire gratisaviser. Nu kan man læse, at MetroXpress i januar blev uddelt i 187.115 daglige eksemplarer fra 421 uddelingssteder, Urban i 192.320 fra 610 steder og den nordjyske 10 minutter i 24.271 fra 191 uddelingssteder. Samt at Erhvervsbladet blev distribueret i 102.638 eksemplarer.
Ialt 403.706 eksemplarer, som er en kærkommen vækst for en dagblads-gruppe, hvor oplagstallene ellers generelt er sivende – og har været det længe. Det betalte oplag faldt således i januar fra 1,453 mio. eksemplarer til 1,423 – med formiddagsaviserne som de største syndere.
For Erhvervsbladet er det et længe næret ønske at komme med i oplagstallene, men Danske Dagblades Forening har hidtil afvist det. Men med fremkomsten af MetroXpress, Urban og 10 minutter – og derigennem Berlingskes og Nordjyskes engagement i dette marked – er barriererne blevet nedbrudt.
Nu skal der selvfølgelig tages et vist forbehold over for gratisavisers oplag. Erhvervsbladet postdistribueres og er på den baggrund nok det mest præcise, mens de andre distribueres på gader og stræder.
Dansk Oplagskontrol kontrollerer trykoplag, antallet af uddelingssteder, distributionen og returen – men kan af gode grunde ikke kontrollere hvor mange aviser, der smides ud på et uddelingssted og altså ikke kommer retur. Præcisionen er derfor helt op til bladene selv og deres engagement i at holde trykoplaget så tæt på efterspørgslen som muligt. fin