Dramaet i energiselskabet Dong handler om langt mere end lønninger i millionklassen og en magtkamp mellem bestyrelsesformand Fritz Schur og den tidligere administrerende direktør Anders Eldrup.
Det fremgår ifølge Berlingske af den advokatundersøgelse, som Dongs bestyrelse bestilte i kølvandet på fyringen af topchef Anders Eldrup. Advokatundersøgelsen ventes at blive fremlagt tirsdag.
Ifølge Berlingskes oplysninger viser undersøgelsen, at der gennem det seneste halve år har været dybe uenigheder i toppen af Dong omkring energiselskabets satsning inden for havvindmøller.
Berlingske erfarer, at Anders Eldrup angiveligt var parat for at investere langt mere i energiselskabets grønne strategi, end Fritz Schur mente var en god idé. Bestyrelsesformanden ville i stedet fastholde Dongs investeringer i havvindmøller på samme niveau som tidligere.
Anders Eldrup stod derfor alene med sin grønne satsning i både ledelsen og bestyrelsen, hvilket ifølge Berlingske resulterede i hans exit fra topposten. På baggrund af de nye oplysninger handler balladen i Dong ikke bare om høje millionlønninger, men også om et opgør i toppen af energiselskabet om investeringer for 100 milliarder kroner set over en femårig periode.
Berlingske