Den internationale medieverden rettede sit spotlys mod København, da Wonderful Copenhagen modtog den prestigefyldte vinderpris “New York Festivals World Medal for Best Tourist Film 2007” i New York. Wonderful Copenhagens bidrag til festivalen, “Copenhagen Kicking”, blev produceret sidste år og er en promotionsfilm for København.
Det er Wonderful Copenhagens salgs- og marketingdirektør, Ole Andersen, der har stået for idé og koncept, mens producerne Martin Kløft og Anders Kongshaug fra organisationens filmproduktionsafdeling har produceret og klippet filmen.
Det er den tiende internationale pris for promotionsfilm, som Wonderful Copenhagen modtager for sin markedsføring af København siden 2002 og den hidtil mest prestigefyldte. New York Festivals har igennem 49 år belønnet “the World’s Best Work”, når det gælder tv, radio og markedsføring. Wonderful Copenhagen vandt i 2005 bronze i New York i samme kategori for en film om Øresundsregionen, produceret for en række danske og svenske virksomheder og organisationer, men årets guldmedalje er givet til en produktion, som både er idéskabt, konceptueret, udviklet og produceret af den københavnske turismeorganisation.
– Prisen er en kæmpe anerkendelse af vores internationale markedsføring af København. Vi er meget stolte af denne førstepris, fordi den uddeles af en professionel jury, når det gælder markedsføring og kommerciel film- og tv-produktion. Den udmærker sig ved at være en pris fra en meget anerkendt festival, der belønner film i mange kategorier fra mange forskellige brancher, siger salgs- og marketingdirektør Ole Andersen.
Wonderful Copenhagen producerede sidste år 91 VNR’s, promotionsfilm og andre produktioner. Via Wonderful Copenhagens internationale distribution til tv-medier verden over, når de filmede pressemeddelelser ud til i gennemsnit 42 mio. seere hver. (kilde: Wonderful Copenhagen). pia