Der er sket en del med ungdomsbladet Chili siden to gymnasieelever fra Øregårds Gymnasium i 1985 tog initiativ til at lave deres eget ungdomsblad, der begyndte som et skoleblad på skolen. I dag 15 år senere er Chili blevet et mediefirma, ejet af mediegiganten euro909, der udover udgivelserne af Chili i både Danmark og Sverige også står for at udsende bladet Frikvarter til folkeskolerne og laver sit eget medlemsbaserede site med 60.000 medlemmer i Danmark og 105.000 medlemmer i Sverige. Chili omsætter for mere end 20 mio. om året. Men det primære produkt er stadig det, som det hele begyndte med, nemlig ungdomsbladet Chili, der med næsten 300.000 unge læsere er et vigtigt medie for annoncører, der ønsker at henvende sig til den attraktive målgruppe.
Opskriften på Chili’s succes har bestået af flere ingredienser. Et mål om høj kvalitet af det som er råvaren, nemlig bladet eller journalistikken, har gjort at man som et af de eneste gratisblade har lavet journalistisk, der bryder grænser. Chili kom blandt andet i vælten, da man bragte en artikel om dyresex i august sidste år. Bladets redaktør Per Olkjær Nielsen var i tv og forsvare sig, fordi bladet blev politianmeldt af en lærer i Åbenrå. Den sag var i øvrigt skyld i en læsertalsstigning fra 244.000 til 280.000.
Generelt er den seriøse journalistik kommet mere og mere i fokus, og man vil derfor ikke gå på kompromis med enkelte annoncører, der i perioder gerne ville have været foruden visse artikler, som da man havde et tema om pladebranchen som ikke lyttede på de demobånd, de fik ind.
– Vi lavede et fakeband og sendte et demobånd uden lyd til en række pladsselskaber. Kun enkelte af dem gad bruge tid på at lytte til det. Nogle skrev pænt tilbage, at de syntes musikken var lidt for rå, selvom der ikke var noget på. Vi bragte artiklen, selvom vi har annoncer fra pladeselskaberne. Vores samarbejde i forbindelse med tildeling af interviews blev derimod bragt i fare, men artiklen havde ingen indflydelse på det. Vi bragte artiklen fordi vi her er læsernes advokat – vi stiller os på læsernes side, når det viser sig, at man tager røven på dem. Pladeselskaberne var ikke glade for os, men de holdt ikke op med at annoncere, for de ved godt, at vi har en god kontakt til de unge, siger han.
En stor annoncør, Forsvaret, har dog i en periode stoppet sine indrykninger af annoncer selvom de kom tilbage. Årsagen var bl.a. en artikel om Hjemmeværnet – Danmarks bevæbnede borgerværn. Chili undersøgte, hvem der var i hjemmeværnet. De interviewede en nynazist, en indvandrer og en autonom, som alle er i Hjemmeværnet, men bare har forskellig opfattelse af, hvem fjenden er. Med andre ord – de er i hjememværnet for at bekrige hinanden. Forsvarsministeren måtte i folketingets spørgerunde stå for skud. På baggrund af Chili’s artikel skulle han redegøre for, hvilke forholdsregler man fremover ville tage.

MASSIV DISTRIBUTION
En anden vigtig årsag til Chili’s succes er bladets distribution, som dækker 152 gymnasier, 126 tekniske skoler, 80 handelsskoler, 125 steder på universiteterne samt 27 kaserner.
Desuden bliver der hele tiden udvidet med nye uddannelser, cafeer, spillesteder, butikker og andre steder. Chili bruger mange kræfter på at lave en bred og opdateret distribution. Fx har de en kontaktperson på hvert distributionssted, der melder tilbage, hvordan bladet er blevet modtaget og om der var for få eller for mange blade. Kontaktpersonen sender en skriftlig tilbagemelding til Chili hver måned. Chili belønner kontaktpersonerne med gratis biletter til koncerter og andet gratis merchandice. Til hvert område er der tilkoblet en regional manager, som heller ikke får løn, men i stedet gennemgår et uddannelsesforløb via Mecuri Urval.
Men generelt forsøger Chili at lave en distribution, hvor man er synlig på uddannelsesstederne.
– Vi vil hellere være synlig på det enkelte fakultet end have en stor stand på KUA. Vores succes har handlet om at lave et blad, der bliver læst, selvom det er gratis. Når bladet kommer på skolerne skal det skal være sådan, at folk styrter ned efter det. Bladet skal være attraktivt og det gør man ved at begrænse udbuddet, for det er ikke nogen kunst at have mange læsere, hvis man også har et stort oplag. Det er til gengæld en kunst at have mange læsere med så få blade som muligt, siger Per Olkjær, der begyndte på bladet som freelanceskribent, men blev redaktionssekretær i 1993. To år senere fik han jobbet som ansvarshavende chefredaktør for alle medier i huset. På det tidspunkt var læsertallet godt 200.000, et tal man ikke troede kunne blive højere.
– Chili er ikke et blad, man bruger ti minutter på at læse. Man tager det med og derfor er der så mange læsere pr. blad.
Chili var et af de første medier, som tog internettet alvorligt. Det skete, da man lancerede chillinet.dk. Netdelen er siden gået hen og blevet en solid indtjeningskilde med mere end 75.000 unikke besøgende hver måned.
– Satsningen på nettet er blevet en succes, men inden det kom så langt havde vi først en kort flirt med at lave specielle cd rom-blade. Men det blev ikke den store succes, fordi mulighederne på nettet var langt mere attraktive for os.
– Unge bruger mange medier og ikke kun print, som for tyve år siden. De læser blade, surfer på nettet, sender SMS og ser tv. Som gratis medie skal vi tjene penge på så mange af de områder som muligt. Derfor kræver det, at vi er stærkt repræsenteret i alle de mediesammenhænge, som de unge benytter. På den måde bliver vi et interessant medie ikke bare for de unge, men også for annoncørerne, siger han.
Chili har haft et samabejde med Nordisk Film om at udvikle et ungdomsprogram, men det gik i vasken – primært fordi Nordisk Film var for dyre, når det gjaldt om at producere programmerne.
– Hvis man skal lave tv skal det være på tidspunkter, hvor de unge gider at se det og ikke når de går til ridning eller er i klub. Men vi har ikke droppet ideen og når den rigtige samarbejdspartner melder sig, så gå vi også i gang, for det at lave content på tv er på mange måder udelukkende en videreudvikling af det vi gør på tv og print, siger han.


BOX


HISTORIK
1985
Det første nummer af Chili bliver udgivet af to gymnasieelever fra Øregårds Gymnasium.

1988
Chili lanceres i Sverige og har siden kørt som et sideløbende projekt

1989
Chili lanceres i Norge, men det droppes senere, da man pga. kondomreklamer i bladet ikke kunne få lov til at være repræsenteret på gymnasier og der så ikke var økonomisk grobund for at udgive det.

1991
Bladet Musicmagasine lanceres med Pepsi som sponsor

1995
Pepsi fornyer ikke sin kontrakt som sponsor fra Musicmagasine. Istedet bliver bladet lavet om til Frikvarter med Mejerierne som sponsor. Frikvarter distribueres på 1253 folkeskoler (7.-10. klasse). På folkeskolerne har man en repræsentant og en kontaktlærer. Oplag er 1995: 60.000. Læsertallet er 134.000 læsere.

1997
Læsertal: 1. halvår 1997: 251.000

1998
Oplagstal: 66.000 Læsertal: 2. halvår 1998: 264.000

1999
Oplagstal: 66.000 – 1. halvår 1999 var første periode med registrering hos Dansk Oplagskontrol. Læsertal: 1. halvår 1999: 268.000

2000
Oplag pr. 1. januar 2000: 80.000 eksemplarer
Læsertal: 1. halvår 2000: 287.000