Det går stærkt i dot.com verdenen. For blot en måned siden præsenterede marketingdirektør Michael Aagaard Andersen, Haburi, og adm. dir. Christian Samsøe, Ahead e-advertising konceptet for det, der helst skal være verdens første factory outlet (lagersalg) med opstart her i foråret.
Men i stedet for en færdiggjort kampagne er situationen nu den, at der har været afholdt en bureau-konkurrence og valgt et nyt bureau. Valget faldt på Wibroe, Duckert & Partners, der skal tage sig af off-line delen af kampagnen, mens Netpeople skal tage sig af online delen.
Michael Aagaard Andersen ønsker dog ikke at kommentere bureauskiftet udover, at “vi lever i den ny økonomi, og her er betingelserne, at man konstant skal være parat til at evaluere alle dele af sin forretning uagtet god eller dårlig timing“.
Ifølge Markedsførings kilder stod bureau-konkurrencen mellem Partners, BBDO, DDB Needham, Egeberg og Ahead e-advertising. Budgettet er anseligt og med endnu større potentiale, idet der er tale om en europæisk lancering med globale ambitioner. Hertil kommer dot-com markedets logik, hvor den såkaldte first-mover effekt spiller en central rolle. Det gælder om at komme nærmest eksplosivt ud af hullerne for at sikre sin markedsplacering.
Uagtet den ny økonomis betingelser må et bureauskift på nuværende tidspunkt være en temmelig upraktisk løsning. Kreativt forarbejde går ikke nødvendigvis hurtigere i den ny økonomi, og det nye bureau får meget kort tid til at skabe kampagnen.
Udover timingen er bureauskiftet pikant, fordi relationerne mellem Haburi og Ahead Gruppen er tætte. De har begge 2M Invest med i ejerkredsen, og Ahead Gruppen har været og er med til at opbygge konceptet.
TURBULENS OG EKSPRES-TEMPO
Ahead e-advertising er kun få måneder gammel som bureau og det nyeste skud på stammen i Ahead Gruppen. Ifølge rygter blev bureauet i forhold til Haburi-opgaven ramt af turbulens i den helt nye organisation, men dette afviser adm. dir. Christian Samsøe.
– En projektleder er holdt op, mens vi har ansat otte nye medarbejdere siden 1. december, således at vi d. 1. april vil være 13 mand. Det er selvfølgelig turbulent at starte en nye organisation op i ekspres-tempo men herudover har vi ikke været ramt af turbulens, siger Christian Samsøe, der er noget forundret over forløbet.
– Vi havde en kontrakt og en godkendt strategi samt et godkendt koncept. Det eneste, der manglede, var implementeringen, da vi hørte, at man henover en week-end havde udskrevet en bureaukonkonkurrence med ialt fem bureauer – uden at vi blev informeret på forhånd. Men sådan er det åbenbart i denne nye forretningsverden. Den er uforudsigelig, siger Christian Samsøe. Han tror dog ikke på, at begivenheder som denne vil blive mere normale i den nye forretningsverden.
– Vi havde nogle hårde strategiske diskussioner, men det bør vel også være tilfældet i et sådant samarbejde. At vi så kastes ud i en sådan bureau-konkurrence uden forhåndsvarsel af nogen art, finder jeg helt uantageligt, siger Christian Samsøe.