Dansk Tipstjeneste har efter en bureaukonkurrence valgt Halbye & Kaag til bureau for Skrabespillene, som i nogle år har ligget hos Grey København. Konkurrence stod mellem Leo Burnett og Halbye & Kaag.
Marketingdirektør Alex Nielsen har tidligere til Markedsføring udtalt, at man har ønsket at få nye øjne på spillet efter at markedsføringen i et par år lå hos Grey.
Som alle andre af Tipstjenestens budgetter er Skrabe-budgettet stort – et to-cifret million-beløb. Skrabespillene er dog nok det mindst synlige af Tipstjenestens budgetter.
– Efter en spændende proces med flere endog meget gode bureauløsninger, valgte vi i sidste ende at samarbejde med Halbye & Kaag grundet deres spændende strategiske oplæg og den kompetente kreative binding der er i de konkrete reklameløsninger op i mod det strategiske fundament, siger Alex Nielsen, marketingdirektør for Dansk Tipstjeneste.
Samarbejdet starter omgående og omfatter markedsføring af spillene Quick, Mini Quick, Bogstavjagt og Stifinder.
jür