De fleste forbinder formentlig Helly Hansen-brandet med tøj til skiløb, trekking og sejlsport, men gennem de senere år er flere andre produktsegmenter kommet til.
Et af dem er trænings- og løbetøj, og netop dét er et af de områder, der i de kommende år rent PR-mæssigt skal fokuseres på i Danmark – og bureauet, der skal løfte opgaven, hedder Connect Communication.
Bureauet er udvalgt efter en pitch – i sidste og afgørende runde mod to andre danske PR-bureauer – og Christian Erga, der er Nordic Marketing Manager hos Helly Hansen siger om valget:
– Vi vil gerne styrke Helly Hansen-brandet i Danmark, og Connect Communication bliver en vigtig samarbejdspartner i arbejdet med at opbygge brandet og fortælle vores historier. Bureauet imponerede os med deres passion og indsigt, og de arbejder i forvejen med nogle af verdens største forbrugerbrands, så de har stor forståelse for den sektor, vi opererer i.
Connect Communication, der repræsenterer Porter Novelli-gruppen i Danmark, kommer til at være ansvarlig for alle forbrugerbaserede PR-aktiviteter for Helly Hansen-brandet inden for træning, skisport, sejlsport, outdoor – og også workwear.
Britta Lindstrøm, der ejer bureauet, glæder sig over det nye samarbejde:
– Helly Hansen er et stærkt skandinavisk brand, som vi ser frem til at udvikle yderligere. Det skal bl.a. ske i samarbejde med Helly Hansen-partnerskaber som Team SCA, der deltager i Volvo Race 2014/2015 og det finske landshold i langrend. Teknologisk er Helly Hansen jo i superligaen, og en af vores fornemste opgaver bliver bl.a. at få den viden kommunikeret ud til forbrugerne, siger hun.
I Norge samarbejder Helly Hansen med PR-Operatøren, og i Sverige med Spalt PR.
Helly Hansens kollektioner til bl.a. skisport, sejlads, outdoor og træning, sælges i dag i mere end 40 lande og er desuden officiel leverandør af tøj til over 60 skisportssteder og firmaer med speciale i guidede bjergbestigninger.