Er der to, der ved hjælp af geniale algoritmer, effektiv marketing, opkøb og konstant produktinnovation forstår at skumme fløden ved den digitale transformation, så er det annonce-mastodonterne Google og Facebook.
Ja, annonce-mastodonter, må man kalde henholdsvis verdens mest benyttede søgemaskine og verdens største sociale netværk, der ifølge den seneste prognose fra analysehuset eMarketer totalt dominerer det digitale annoncemarked globalt, hvor de tilsammen sidder på over halvdelen.
I USA er det over 60 pct. af markedet.
Det kunne man – og det gør flere og flere – kalde for et duopol, og der er flere gode grunde til den udvikling på det digitale annoncemarked.
Et par af dem træder tydeligt frem, når man ser på danske AudienceProjects spritnye undersøgelse ”Apps & Social Media Usage in the US, UK & Nordics”, der bl.a. viser, at over halvdelen af verdens mest populære mobile apps er ejet af de to mastodonter.
MobilePay gør sig gældende
Læg dertil, at Facebook (inklusiv Instagram og WhatsApp) og Google (inklusiv YouTube) også fuldstændig dominerer, når de sociale media-brugeres præferencer listes såvel globalt som i Danmark.
Hvor der er brugere, er der annoncekroner, fristes man til at sige.
Mastodonternes dominans er dog ikke ensbetydende med, at der ikke findes lokale islæt på listen over fx danskernes favoritapps, da MobilePay, Rejseplanen og DMI Vejr også gør sig gældende i toppen.
MobilePay er den danske succeshistorie på app-siden, og det er sammenlignet med USA og UK ganske bemærkelsesværdigt, hvorimod man ser samme tendens i Norge og Sverige.
Hinsidan formår svenskernes svar på MobilePay, BankID, endda at vippe Facebook af pinden som den mest populære app.
Facebook dominerer fuldstændig
Retter man blikket mod SoMe-delen af AudienceProjects omfattende analyse, så står det hurtigt klart, at ingen er bare i nærheden af at pille Facebook ned af Social Media-tronen i hverken USA, UK eller Norden.
I alle lande omfattet af undersøgelsen er Facebook således det sociale medie, der har det højeste reach i online-populationen.
Det betyder dog ikke, at Mark Zuckerberg blot kan læne sig tilbage og skovle annoncekroner ind, da især de unge flere steder i verden benytter sig af andre sociale netværk, hvilket på sigt kan stikke en kæp i hjulet på det sociale netværks dominans.
Det gælder bl.a. i Danmark, hvor de unge mellem 15 og 25 bruger Snapchat i langt højere grad end resten af befolkningen.
Den omtalte undersøgelse – som du selv kan dykke ned i her – er en del af AudienceProjects Insights 2017.
Data er indsamlet via onlinespørgeskemaer i 1. og 2. kvartal i år, og der har været 14.000 respondenter udvalgt fra AudienceProjects panel – som rummer over en million personer – for at opnå repræsentativitet.