Reklame-interesserede fik onsdag formiddag ved arrangementet ”Cannes Predictions” i Cinemateket i København mulighed for at snuse til et lille udsnit af de over 34.000 arbejder, som kæmper om ædle metaller i Cannes.
Og hvis man skal lytte til de statistiske jungletrommer, så har de tilstedeværende også haft lejlighed til at beskue en Grand Prix-vinder eller to.
Ifølge Stig Lauritzen, der er formand for Creative Circle – en af parterne bag arrangementet – har Leo Burnetts såkaldte ”Prediction Reel” nemlig siden 1987 hvert år formået at rumme Grand Prix-vindere.
De 40 cases på spåkugle-rullen er udpeget af en stribe kreative chefer verden over, som gennem året har holdt øje med tusindvis af film og kampagner og fulgt stribevis af nationale og internationale prisoverrækkelser, og på den baggrund kommet op med et samlet bud på de bidrag, der har de største vinderchancer.
Til at indlede festlighederne var i år det danske Film-jurymedlem Olga Bastian fra Liquidminds og Simon Wooller, kreativ direktør hos Halbye, Kaag JWT, som selv sad i Filmjuryen i 2010 – og som i tidens løb selv er løbet med seks løver og over 60 nomineringer.
Og nej: ingen af dem pegede direkte – i hvert fald ikke entydigt – på, hvilke af de 40 bidrag, der efter deres mening ville vinde en Grand Prix, men Simon Wooller turde godt sætte navn på et par af de cases, der efter hans mening burde komme i betragtning.
Blandt de bidrag, han fremhævede, var Grey New Yorks ”Cable Effects” for Directv , Publicis Mojo Aucklands ”Oil on Canvas” for Greenpeace, og Serviceplan Munchens “Solar Annual Report” for Verband Austria Solar.
Derimod mente Wooller ikke, at Duval Guillaume Bruxelles “Bikers” for Carlsberg eller AMV/BBDO Londons ”Dip Desperado” for Doritos var blandt de bedste bud.
Sprængte rammer
Olga Bastian – som i år er dansk jurymedlem i Film-kategorien – kom i modsætning til Simon Wooller ikke med navne på personlige eller objektivt faglige favoritter, men sagde:
– For mig handler det om at se på, hvad der er nyt. Ikke bare nyt, men nyt på en sådan måde, at vi som jurymedlemmer føler os ”lost for frames to judge”, som hun udtrykker det.
– I Film-kategorien har vi set en udvikling fra film, der fokuserer på produkter, over film, der bygger på indsigter omkring alverdens segmenter, og til film, der bygger på fællesskaber og selv skaber communities. Film, som bærer på mellemmenneskelige budskaber – og som vil noget større, siger Olga Bastian.
Og så er det, at vi alligevel får et par eksempler: Ogilvy Cape Towns ”Be The Coach” for Carling Black Label, Leo Burnett New Yorks “New York Types” for The Village Voice, Greenpeace-kampagnen og Duval Guillaume Bruxelles “Bikers” for Carlsberg…
Ingen af de to eksperter fremhævede specifikt JWT Milanos lille film ”Hate” for non-profit organisationen UNA som en mulig løve-kandidat, så det gør vi.
Men vi får se – indtil videre er der gode chancer for, at der findes en Grand Prix blandt de 40 cases på rullen.
I de 25 år, Cannes Predictions har eksisteret, har man haft heldet med sig hvert eneste år. Alene sidste år modtog de cases, rullen rummede, syv Grand Prix og 104 løver af varierende metal.
Cannes Predictions 2012, som også løber af stablen i Aarhus i morgen, er i år arrangeret af TV2, Creative Circle og Huset Markedsføring. Arrangementerne er den danske del af Leo Burnett-gruppens årlige Cannes Predictions-event, som finder sted i ugen op til Cannes Lions-festivalen.
Alle 40 cases kan ses på www.youtube.com/user/CannesPredictions