Den britiske hotelkæde, der er leverandør af hotelværelser til de rigeste blandt os, overtager nemlig 154 svenskejede Scandic-hoteller, hvoraf de 18 ligger i Danmark.
Scandic-hotellerne er herhjemme kendt som populært overnatningssted for sælgere og handelsrejsende og som konferencehotel. Og med en overnatningspris, der ligger på ca. det halve af Hilton-niveauet i Danmark. Men Hiltons topchef ser købet af Scandic-kæden for i alt 612 millioner pund (ca. 7,3 mia. kr.) som begyndelsen på Hiltons nye strategi, skriver Politiken.
Hilton-kæden går med det nye køb fra 220 til 374 hoteller. I Danmark driver Hilton-kæden i forvejen kun et enkelt femstjernet hotel med 375 værelse i forbindelse med Københavns Lufthavn. Det er Hiltons eneste hotel iNorden.