Hvis du lige nu sidder på jobbet og overvejer, om du skal opdatere din status på LinkedIn, sende en fødselsdagshilsen på Facebook eller twitte en lille besked af sted til dine followers, så tjek lige din arbejdsplads’ politik for den slags først.
En amerikansk undersøgelse viser nemlig, at over halvdelen af virksomhederne i USA har forment deres medarbejdere adgang til Facebook, Twitter.LinkedIn og andre sociale medier i arbejdstiden.
19 procent tillader brug i ”arbejdsmæssig sammenhæng”, 16 procent tillader ”begrænset personlig brug”, mens de resterende blot 10 procent tillader ”fuld adgang” i arbejdstiden. Det skriver computerworld.com.
Og nok er undersøgelsen amerikansk, men billedet er formentlig ikke voldsomt anderledes herhjemme, mener administrerende direktør Rasmus Møller-Nielsen fra Komfo, den danske IT- og rådgivningsvirksomhed Komfo, der har Facebook-platformen som speciale.
– Der findes ikke videnskabelige undersøgelser af fordelingen herhjemme, men vores erfaringer siger, at billedet formentlig vil være nogenlunde det samme. Vi ved, at flere virksomheder i dag opererer med fuldstændigt forbud – enten fordi de har forhindret adgang rent teknisk eller fordi de har forbudt medarbejderne at bruge de sociale medier via deres virksomhedspolitik, siger han.
– Andre har politikker, som tillader delvis brug, typisk af faglig art, og andre igen nøjes med en løsere opfordring til ikke at bruge medierne ”for meget” i arbejdstiden, fortsætter Rasmus Møller-Nielsen.
Men er det ikke paradoksalt, at så mange virksomheder forbyder medarbejderne at bruge de sociale medier, samtidig med at flere og flere af de samme virksomheder bruger kanalerne i deres markedsføring?
– Jo, det er faktisk ret paradoksalt. Især fordi, jeg er overbevist om, at flere og flere faktisk planlægger at bruge sociale medier i markedsføringen i de kommende år. For kort tid siden hørte jeg Trevor Johnson, der er head of stretegy and planning hos Facebook UK, fortælle, at en større britisk undersøgelse havde vist, at 98-99 procent af de britiske virksomheder ville være på Facebook i marketingsammenhæng i 2010. Det vil sige næsten alle. Så jeg kan kun undre mig over, at virksomhederne samtidig begrænser eller forbyder deres ansatte adgang, siger Rasmus Møller-Nielsen.