Hvad der opstod som vanvittig idé i et øjeblik af kedsomhed, har skabt en sand virus på nettet. På lidt over en måned, er musikeren Klaus Wunderhits blevet folkeeje ved at underholde den danske befolkning med chili-smagninger på nettet, som sidenhen også har indtaget landsdækkende tv, hvor sagesløse studieværter i den bedste sendetid har forsøgt at gøre ”Chili Klaus” kunststykket efter, men som har måttet kapitulere for åben skærm.
Mange vil sikkert hævde, at fænomenet ”Chili Klaus” er noget, der kommer og går. Spørger man hovedpersonen selv, hvorfor chili-smagningerne er blevet så populære, så mener han, at særligt én ting gør sig gældende.
– Der skal være noget på spil. Og man kan jo sige, at det at gøre noget så vanvittigt som at spise verdens stærkeste chili foran et kamera, står jo i direkte kontrast til enhver sund fornuft. Samtidig opstår der en situation, hvor du netop giver noget til publikum – uden de behøver at levere noget tilbage, lyder forklaringen.
Og det er social medie-eksperten, Hans Tosti, som til dagligt arbejder som rådgiver fra Komfo, helt enig i.
Drop kommercielle budskaber
– Den grundlæggende præmis er, at Facebook-brugerne føler sig underholdt. Og du kan sige, at ”Chili Klaus” leverer en vare, der er fuldt på højde med den danske folkekomedie. Skal du overføre det noget kommercielt, kan du sige, at virksomhederne først og fremmest skal levere et indhold, som er i orden. Dernæst er det rigtigt, at der skal være noget på spil, for ellers er der ingen brugere, som gider se indholdet – eller sende det videre, fastslår Hans Tosti og peger desuden på, at de fleste virksomheder begår den fejl, at de er alt for fokuseret på at skulle have noget igen.
Videoerne, som “Chili Klaus” har lagt ud på Facebook er renset for kommercielle budskaber. Det gør det nemmere for indholdet at flyde frit.
– Og lur mig, om der ikke bliver lagt flere chilier i indkøbskurven, når mere end én million danskere har set en af de berygtede chili-smagninger, tilføjer Hans Tosti og mener, at det nærmeste man kommer et kommercielt budskab, er beskrivelsen af de mange smagsnuancer, der er forbundet med at spise chili.
I dag fortæller kategorigruppechef Peter Løth fra Coop til metroxpress, at man har kunnet mærke en stigning i chili-salget.
– Jeg tror, at hans videoer er med til at stimulere afsætningen af chili, og det er jo positivt, siger kategorichefen.
Og selvom ”Chili Klaus” i forvejen har en karriere som entertainer i bagagen, er han selv overasket over den overvældende interesse, der har været for hans chili-smagninger. Han oplyser således, at efter, han for en måned siden oprettede sin egen ”Chil Klaus”-side på Facebook, har han således nået et ”reach” på over én million – og derudover er det vanskeligt at danne sig overblik over, hvor meget videoerne har bredt sig, dog er det ganke vist, at Klaus Wunderhits egen YouTube-kanal har genereret omkring en kvart million afspilninger. Men de ”Chili Klaus”-videoer, som folk selv har lagt op på YouTube, tæller dog ikke med i regnskabet.
Om mekanismerne for indholdets virale spredning, hæfter Hans Tofti sig ved, at Klaus Wunderhits har skabt en fortælling, hvor sympatien og omdrejningspunktet ligger i en afstandstagen fra sund fornuft. Derfor mener han, at det bliver spændende at se, hvordan ”Chili Klaus” har tænkt sig at fastholde interessen – om han har tænkt sig at forny konceptet.
Hold liv i fortællingen
Det har han foreløbigt gjort ved at invitere Aarhus borgmester, Jacob Bundsgaard til at medvirke i en ny form for talkshow, som hedder “Chili Talks”, hvor indslaget fortsat er bygget omkring en chili-smagning, men hvor Chili Klaus forsøger at konm med sin gæst.
Om fortællingen forklarer hovedpersonen, at han forsøger at benytte et gennemgående element, som dels beskriver selve smagsnuancerne og dels munder ud i en anbefaling, som tilsyneladende er blevet en fast vending, som folk har taget til sig og citerer i et væk, når de deler videoerne på nettet.
– ”Chili Claus” har opbygget en fortælling, som efter en fast skabelon, gør det nemt for brugerne at iscenesætte dem selv – og ikke mindst deres humor ved at ”like” og dele de forskellige chili-smagninger på nettet. Vi kan jo netop se, at folk gerne citerer de såkaldte anbefalinger, at den ene chili er “god til børn” og en anden er “god til ældre”, forklarer Hans Tosti.
Læs mere i Markedsføring nr. 09/13, som udkommer i denne uge.