For første gang siden 1980’erne har forsikringsbranchen forsøgt at danne sig et overblik over forsikringssvindel herhjemme. I den nye spørgeundersøgelse fra organisationen Forsikring & Pension indrømmer hver fjerde dansker, at de har løjet for deres forsikringsselskab.
– Det er bekymrende og ærgerligt, at så mange snyder. Det gør forsikringerne dyrere for os alle sammen, siger Hans Reymann-Carlsen, underdirektør i Forsikring og Pension.
Internationale undersøgelser viser, at omkring 10 procent af alle erstatningsudbetalinger er baseret på svindel. Med afsæt i den undersøgelse, der offentliggøres i dag, vurderer Forsikring & Pension, at omfanget er det samme herhjemme:
– I Sverige og England har man regnet ud, at svindelen koster hver forsikringstager 500 kroner ekstra og en lille tusindekroneseddel ekstra for en familie hvert år. Det samme forhold gør sig formentlig gældende i Danmark, siger Hans Reymann-Carlsen.
Undersøgelsen viser, at flest har snydt ved at forsikre deres bil i forældrenes navn. Én ud af ti indrømmer denne metode.
Politiken side 6.