Færre end hver femte leder bruger sociale medier professionelt, mens flertallet bruger det til private formål.
Det skriver epn.dk på baggrund af en undersøgelse fra Lederne.
– Lederne er mere konservativt indstillet over for det. De er bange for at komme til at udstille sig selv. De vil gerne have kontrol og fremstå som nogle, der har styr på det, siger Martin Launey, social media manager fra organisationen Lederne, til epn.dk
Ledere kan på få minutter nå ud til samarbejdspartnere, kolleger, kunder, investorer og mange andre gennem de sociale medier, påpeger en anden ekspert. Men mange går i stå, fordi sociale medier ofte handler om ligegyldige babybilleder og kattekillinger.
– De fleste tænker på sociale medier som Facebook, og de glemmer LinkedIn og Twitter. Det er ærgerligt, for de kan få meget ud af at netværke professionelt, siger Astrid Haug, digital rådgiver og formand for Dansk Kommunikationsforening.
epn.dk