Næsten hver tredje dansker vil købe en eller flere julegaver på nettet i år, viser Dansk e-handelsanalyse fra FDIH. Dermed tegner det til, at online julegavekøb bliver et hit igen i år.
Vi køber primært julegaverne på nettet for at undgå at gnubbe overtøj med alle de andre julehandlende i butikker og stormagasiner landet over, mens vi nynner ”Sikken voldsom trængsel og alarm” og forsøger at overbevise os selv om, at indkøbsoplevelsen bare er julehyggelig.
Derudover spiller det selvfølgelig en rolle, at man kan spare tid og penge ved at købe julegaverne online.
– Det er nemt at komme i den rette julestemning, når man hjemmefra bekvemt køber julegaver via nettet med en kop glögg og en skål brunkager foran sig. Det kniber mere med at ramme det gode julehumør, når man styrter fra forretning til forretning og bliver mast i køen i jagten på den nyeste CD, som står på ønskesedlen,  vurderer FDIHs direktør Annette Falberg.
Hvis forbrugerne skal pege på en ulempe ved nethandel, så er det muligheden for at bytte gaven, hvis den ikke falder i modtagerens smag, viser årets e-handelsanalyse.
– Vi tror ikke, at det i virkeligheden vil være et problem, og vi er glade for, at netbutikkerne følger vores anbefalinger om ekstra service med lang fortrydelsesret og gode returmuligheder i forbindelse med julen. Så ”bytteræset” kan klares via Postkontoret eller Døgnpostautomaten i stedet for i butikker, hvor køerne er lige så lange efter som før jul.
1401 danskere fra Epinions webpanel har svaret på spørgsmål fra Dansk e-handelsanalyse til rapporten fra 3. kvartal. Spørgsmålene om julehandlen er dog kun stillet i september måned, hvor 399 paneldeltagere blev spurgt.
Du kan læse hele undersøgelsen
her.