Det er fortsat de klassiske funktioner – snak, sms og kalender-, som mobilen bruges mest til.
Men i fremtiden forventer 33 procent af danskerne, at mobiltelefonen bliver den primære adgang til internettet.
Det viser en undersøgelse, som analysebureauet Userneeds har foretaget for Sonofon og Cybercity.
Ifølge undersøgelsen er det ganske vist kun syv procent af os, der mener, at internetadgang og e-mail er nogle af mobiltelefonens vigtigste funktioner – men når der spørges til fremtidige forventninger ser billedet anderledes ud.
Blandt andet svarer 42 procent, at de forventer, at mobiltelefonen bliver deres primære medie til at sende e-mails i fremtiden, mens 33 procent forventer, at den bliver primært medie til internettet.
Henrik Skov, der er direktør for produkt- og markedsudvikling hos Sonofon og Cybercity, siger i en kommentar til undersøgelsen.
– Undersøgelsen viser, at mange stadig har en traditionel opfattelse af, hvad en telefon bruges til. Men resultaterne viser glædeligvis også, at det er ved at ændre sig. Kunderne har fået øjnene op for de uanede muligheder, som mobilen besidder. Vi bruger ofte billedet af en schweizerkniv for at illustrere, at mobilen i dag er et universalværktøj, der for eksempel også kan bruges som betalingsmiddel og til at se tv på.
Han peger på, at en del af forklaringen på undersøgelsens resultater også ligger i udbuddet af mobiltelefoner.
– I dag er mange telefoner ikke særligt egnede til at gå på nettet med. Men nu ser vi, at mere avancerede telefoner vinder indpas – de såkaldte smartphones, der udmærker sig ved større skærme og mere brugervenlige styresystemer. Og når det er nemt og overskueligt at gå på nettet og tjekke Facebook på telefonen, vil flere helt sikkert gøre det. Vi ved nemlig, at kunderne har et stort behov for at være tilgængelige og at kunne holde sig ”up to date” når som helst hvor som helst.