Ordet portal på nettet har fået en devaluerende karakter, for der findes snart ikke den hjemmeside, som ikke kalder sig selv portal og på den måde signalerer at have alt om det hele. Men der er forskel på hvilken type portal man er og hvilken type indhold, man kan finde på sitet. Enten kan man være en horisontal portal og have indhold inden for et række områder eller en vertikal portal, som går i dybden inden for få områder. Der er dog en tendens til, at man samarbejder om indhold for både at kunne være bred og dyb på samme tid.
En af de mest søgte hjemmesider herhjemme er tv2.dk. Udover nyheder har man også samarbejde med andre om fx indhold og annoncer indenfor job og bolig, lige som man har fået tilknyttet søgetjenesten Albot. Alligevel ser Christian Peytz fra TV 2 interaktiv mere tv2.dk som et destinationssite end som en egentlig portal. Som et stort nyheds- og underholdningsmedie på internettet, der også har nogle af de typiske portal funktionaliteter.
þ Men de ekstra services er ikke kerneområder. De er tænkt som en service for vores brugere, når de nu alligevel er hos os. Vi vil derfor aldrig kunne konkurrere om at have den bedste globale søgning, siger Christian Peytz, der heller ikke ser tv2.dk som en vertikalportal – dertil mener han at sitet er for bredt i sit indhold.

HVER SIN MåLGRUPPE
Berlingske Tidende har med Metropol Online valgt at lave en netsatsning der går mod en vertikalportal.
– På Metropol Online har vi 18 vertikale tjenester, lige fra Jobzonen til BT med hver deres vel definerede målgruppe. Derudover ser vi også på hvad vi kan lave horisontalt ved at tage de vertikale sites og lave en horisontal satsning, men vi vil stadig holde fast i de vertikale, siger Lasse Bolander, adm. direktør for Metropol Online. Han understreger, at man hele tiden arbejder på at bygge flere vertikale tjenester på Metropol Online.
Hos internetudbyderen World Online har man tidligere satset meget på at lave indhold af en karakter, som man kender den fra destinationer på nettet. Fremover vil man derimod gå mod at skulle være en vertikal portal. For nylig lancerede man et nyhedssite World Radar, der overvåger nyheder fra andre sites på nettet. Derudover driver WOL også filmmagasinet Scope.
– I fremtiden vil vi forsøge at blive en portal med mange undersites, der går i dybden. Opgaven vil vi løse ved at samarbejde om indhold, siger Claus Sølvsteen, chef for World Onlines contentafdeling. Målsætningen om at være en vertikal portal er gældende for alle lokale afdelinger af WOL, mens man i hovedkontoret i Holland vil stå for opbygningen af en søge og indekstjeneste.

E-PUBLISHING 2000
På e-Publishing 2000-konferencen, der finder sted i Bella Center fra 28.-30. november, kan man møde såvel TV2’s Christian Peytz, som World Online’s Claus Sølvsteen og Lasse Bolander fra Metropol Online. Det sker på seminaret “Medier på nettet“, der finder sted tirsdag den 28. november kl. 14-16. Her vil de tre aktører fremlægge og debattere deres syn på internettets betydning for fremtidens medielandskab, både på det kommercielle og det indholdsmæssige område.
Seminaret om medier på nettet er kun ét af en lang række seminarer, som tilsammen vil give deltagerne et indblik i fremtidens medieindustri – både hvad angår den produktionsmæssige og den indholdsmæssige og kommercielle side. Åbningen af konferencen byder bl.a. på en nøgletaler som Thad McIlroy fra Arcadia House & Seybold Seminars. Han har skrevet et dusin bøger og mere end 150 artikler om de tekniske og markedsføringsmæssige aspekter, der omgiver elektronisk publicering. Desuden vil direktør Rolf Randrup fra Gallup fremlægge en ny analyse om fremtidens elektroniske mediemarked.
Yderligere oplysninger om konferencen, der er arrangeret af Forlaget Aktuel Viden i samarbejde med Markedsføring og Grafisk Arbejdsgiverforening, på www.epublishing.dk.