Seksten svinekoteletter på stribe, et opslag med 22 farmerbøffer og lidt senere seks klumper hakket oksekød på et spækkebræt.
Det er nogle af de kreative virkemidler Kvickly må tage i brug for at vække forbrugernes interesse. De seneste fem uger har Kvicklys tilbudsaviser nemlig båret præg af én vare præsenteret over to sider. Under mottoet “Her er varen, kære ven – og det koster den“ er Mad med glædefor en kort bemærkning skiftet ud med Fantastisk pris. Og det er udelukkende for at tage kampen op med blandt andre Føtex’ og Bilkas fødselsdagstilbud.

TROVæRDIGE TILBUD
– Grundtanken i hele Kvickly-konceptet er at vise den rå vare. Vi viser en vare af høj kvalitet, og derfor kan den stå helt nøgen.
Sådan siger kreativ direktør på Rt Reklamebureau, Joachim Rosenstand om de grundlæggende tanker bag Kvicklys tilbudsaviser. Men i de seneste fem uger har der været lidt vel rigeligt med rå varer i de 1,4 millioner husstandsomdelte reklametryksager. Kød, kartofler, kylling og knækbrød er blandt de varer Kvickly præsenterer i stor format eller med det samme billede brugt flere gange på siderne. Uge 37 bød blandt andet på et opslag med ikke mindre end 11 billeder af de samme to farmerbøffer på et spækkebræt. Joachim Rosenstand forklarer:
– Fantastiske uger er en ren priskampagne, og det skal vi selvfølgelig gøre ekstra opmærksom på. Men vi skal stadig følge grundprincippet – ellers går kunderne jo bare i Føtex. Uanset om Kvickly holder guldbryllup eller barnedåb, skal vi stadig fortælle forbrugerne, at de får god kvalitet til en billig penge. Normalt ville vi nok bruge mere regi, men i de her fem uger har vi valgt at vise varen, fuldstændig som den er. Så er der der bliver taget ved næsen, og så ved folk hvordan bøffen ser ud i butikken, griner han.
Kontaktchef Karsten Remmer supplerer:
– En tilbudsavis skal være så tæt på butikken som muligt. Det giver troværdighed. I butikken ser du jo også flere pakker kød i kølemontren. Samtidig virker de sider, hvor vi kun præsenterer én vare, som en slags annonce i avisen. Du er ikke vant til at se det – og det gør forbrugeren ekstra opmærksom, forklarer han.
– Det er et spørgsmål om at skrue på en masse knapper. Og måske har vi skruet lidt rigeligt på nogle af dem, indrømmer Karsten Remmer og tilføjer, at han er blevet ringet op af en kunde, som synes, at to sider med den samme vare var spild af papir.

EN HåRFIN BALANCE
Tilbudsaviserne i Kviclys fantastiske uger præsenterer naturligt nok andet end kød. Der er sider med ti bananer på højkant og en liggende flaske Bordeaux i mere end naturlig størrelse. Det er grafisk smukt. Og næsten for pænt til at være billigt.
– Ja, det kan der være noget om. Men vi kan kun lade tallene tale. I Kvickly er de nemlig nogle rigtig gode købmænd. Så hvis kampagnen ikke virkede, ville de være dér med det samme, pointerer Karsten Remmer.
Salgs- og marketingdirektør i Kvickly, Kenneth Pedersen fortæller da også, at priskampagnen har haft en salgsmæssigt effekt.
– Med få midler har vi skabt et udtryk, der skiller sig ud. Man kan så mene om billederne, hvad man vil, men vi har solgt mere, end vi normalt gør af de her tilbud. Kød virker måske ikke så godt, og balancen mellem, hvad der er for pænt og for grimt, er da også hårfin. Efter min mening er udtrykket dog stadig elegant. Men det er helt sikkert ikke en stil, vi vil køre resten af året, understreger Kenneth Pedersen.
Mad med glæde er stadig spydspidsen i Kvicklys kommunikation, men hen over året vælger de perioder ud, hvor der skal ske noget specielt. Og i fantastiske uger har Kvickly altså sat fokus på prisen.
– Prisen er vores stærkeste våben. Og når både Føtex og Bilka holder fødselsdag eller jubilæum, må vi også følge med. Vi må sikre synligheden. Vi kunne selvfølgelig have valgt at køre ren stil, men så ville vi uden tvivl have mistet både omsætning og kundestrøm, mener Kenneth Pedersen.