En voksende stak af beskeder fra kunderne, og deraf stigende behov for kommunikation, har fået Ikano Bank – der mest er kendt for at være den svenske møbelkæmpe Ikeas finansielle satsning og for at give pengetrængende danskerne en finansiel håndsrækning – til at gå nye marketingveje.

Det sker via en satsning på en ny markedsføringsplatform fra selskabet Neolane. Projektet bliver gennemført i samarbejde med bureauet Kaplan, der er ekspert i relationsmarkedsføring og en af Neolanes vigtigste partnere i de nordiske lande.

Henrik Staulund, Head of Business Development hos Ikano Bank, fortæller:

– Det var essentielt for os at finde en brugervenlig løsning, der var i stand til at imødekomme nye medieudfordringer og, frem for alt, understøtte en mere personaliseret kundedialog samt reducere brugen af tidskrævende manuelle processer. Kombinationen af Neolanes platform og Kaplans ekspertise overbeviste os om at benytte deres løsning. Vi har da også allerede set, at platformen relativt let integreres med vores eksisterende back-end system og vi er overbeviste om dets evner i at imødekomme vores fremtidige kunde- og partnerbehov, siger han.

Til at begynde med automatiserer Ikano Bank alle interne markedsføringsprocesser og platformen bliver tilgængelig for Ikano Banks detailhandelspartnere.

– Der findes ikke mange virksomheder i Norden, der er i stand til at levere finansielle tjenesteydelser kombineret med CRM-funktioner. Neolane og Kaplan skaber en meget interessant og kraftfuld løsning for IKANO Bank som vil være til gavn for både dets kunder og deres partnere, sagde Franck Attia, Director of Nordic Operations hos Neolane.