Landets største isenkræmmerkæde tager nu konsekvensen af, at de kvindelige kunder er i overtal, og at det i høj grad er kvinderne, der bestemmes, hvad der købes ind til hjemmet.
– Vores egne analyser viser, at det i 9 af 10 tilfælde er kvinderne, der bestemmer. Derfor vil vi gerne i endnu højere grad henvende os til kvinderne ved at gøre vores sortiment lidt mere feminint at se på, siger Imercos administrerende direktør, Frederik Brønnum, til Børsen.
Imerco har 151 butikker i Danmark, og i 2011 var omsætningen på 1,1 mia. kr. Men overskuddet var kun 1,6 mio. kr. efter skat.
Imerco er et datterselskab af M. Goldschmidt-koncernen, der ejes af Mikael Goldschmidt, og han ønsker, at kæden skal øge driftsindtjeningen med en skarpere profil.
– Vi skal give kunderne de bedste tilbud og løbende præsentere et antal nyheder, der kan give vores sortiment et frisk pust, siger Mikael Goldschmidt til Børsen.