På fredag den 13. januar forsvarer lektor Thomas Riis sin doktorafhandling om håndhævelse af immaterialrettigheder.
Parallelimport af mærkevarer og medicinalprodukter, kopiproduktion vedrørende beklædning, fodtøj, møbler, design m.v., digital download af musik (MP3), fildeling af navnlig musik og film, internetradio- og tv og privatkopiering af computer-software.
– Mange immaterialretlige problemer er nu blevet en naturlig del af den offentlige debat, siger Thomas Riis. Derfor har immaterialretten fået en voksende betydning. Men er den god nok? Beskytter loven rettighedshaveren tilstrækkeligt? Og er erstatningsbeløbene store nok?, spørger Thomas Riis.
Afhandlingen beskæftiger sig med håndhævelse af immaterialrettigheder: Hvad er det for retshåndhævelsesmidler, som retssystemet stiller til rådighed for rettighedshaveren? Er retshåndhævelsesmidlerne tilstrækkelige eller underminerer de retsbeskyttelsen? Hvis de tilkendte erstatningsbeløb ved krænkelse af immaterialrettigheder er for små, hvor stort burde det ”korrekte” erstatningsbeløb da være?
Derudover præsenteres to hypoteser, som vil blive efterprøvet i forsvaret af doktordisputatsen, der finder sted fredag den 13. januar 2006, Tuborg Auditoriet 2.02, CBS, Solbjerg Plads 3 – 2000 Frederiksberg.