Med nogle ganske få undtagelser viser udviklingen i læsertal den fladest tænkelige kurve, fortæller den nyeste analyse fra Index Danmark/ Gallup. De største landsdækkende printmedier taber en anelse både på hverdage og søndage, mens nogle af de mindre, Kristeligt Dagblad og Weekendavisen, vinder en smule terræn.
Kigger vi alene på gratisaviserne, er MetroXpress vinderen, mens 24timer holder skansen og Urban taber fælt. Kigger vi på de regionale dagblade konstaterer vi også en svagt faldende kurve med nogle få lyspunkter i Vejle, Skive, Helsingør og på Fyn.
Inden for de kulørte ugeblade er Se & Hør størst med Billed-Bladet lige i hælene. De taber dog også læsere svagt. På magasin-området er udvikling helt uigennemskuelig med op- og nedgange, men fx Illustreret Videnskab, I Form, Historie og vores egen Markedsføring er i fremgang.
De største dagblade er på læsertal:
• Politiken, 376.000.
• Jyllands-Posten, 356.000.
• Berlingske 256.000
• Børsen, 191.000.
Kapløbet mellem formiddagsaviserne føres af Ekstra Bladet (290.000) med B.T. på en fornem andenplads (254.000).
Der er skulderklap til den nye ansvarshavende redaktør på MetroXpress, idet han har lagt sig klart i spidsen for gratisaviserne. MetroXpress har 413.000 læsere efterfulgt af 24timer (308.000) og Urban (233.000). De kan dog selv skrue på tallene ved at ringe til trykkeriet og trykke på knappen.
Uden at vi skal driste os ud i en for hård fortolkning, kan vi dog konstare:
• Læsertallene siger det samme som oplagstallene, altså et lille men konstant fald. Skal vi kalde det for en stille sivende. Og det vil formentlig fortsætte for dagsbladenes vedkommende, indtil vi har bevæget os fra en dækningsgrad på omkring 40 pct. af husstandene til det europæiske niveau på omkring 20-25 pct..
• De aviser, der for 10 år siden havde et salg på 130.000-150.000 om dagen sælger i dag 60.000-90.000, og det undrer ingen eksperter, om de tre store aviser Politiken, Jyllands-Posten og Berlingske skal skabe en forretningsmodel, der tager udgangspunkt i et salg omkring de 50.000. Kan de overleve på det, er der ingen grund til at jamre.
Læs mere om forretning-strategi og medier i næste nummer af Markedsføring, der udkommer i næste uge.