Leasingfesten risikerer at blive lukket lige så hurtigt, som den begyndte. Skatteordførere fra SF til Dansk Folkeparti er enige om, at der skal gribes ind over for de lavere registreringsafgifter, som leasingfirmaer kan slippe med at betale, mens private bilkøbere får lov til at betale højere afgifter og samtidig får en ekstra regning i form af store værditab, fordi leasingfirmaerne får deres biler billigere, Jyllands-Posten.
Staten mister milliard-indtægter i takt med at bil-leasing vinder frem. Og den situation er uholdbar, mener skatteordfører for Socialdemokraterne Nick Hækkerup, der overvejer at kalde skatteminister Troels Lund Poulsen i samråd med henblik på hurtigt at få lukket hullet.
– Vi kan ikke bare lade stå til, når der i den grad er gigantiske underskud på statens finanser. Så kan vi ikke acceptere, at der uhensigtsmæssigt forsvinder milliardbeløb, siger han.