I 2005 sikrede videospilforlaget The Game Factory fra Brabrand sig den verdensomspændende licens til at udvikle videospil baseret på Garfield – verdens mest udbredte tegneserie med over 263 millioner læsere dagligt.
Siden har The Game Factory satset et tocifret millionbeløb på produktionen af Garfield 2 til pc og spillekonsollerne PlayStation 2 og Nintendo DS.
Spillet, der følger handlingen i den seneste Garfield film, blev lanceret i USA og Europa den 29. september i år og har allerede solgt over 300.000 eksemplarer. Når julehandlen sætter ind og Garfield 2 filmen udkommer på DVD, forventer The Game Factory at salget får endnu et boost, og man regner med at have solgt over en halv million spil inden årsskiftet.
– Garfield 2 er vores største satsning nogensinde. Produktionen har været lang og til tider problematisk, så vi glæder os over at spillet har tjent sig selv hjem på 14 dage. På trods af forsinkelser tredobler vi vores omsætning til 200 millioner kroner i år, og vi har allerede 15 nye spil i produktion, fortæller adm. direktør Henrik Mathiasen fra The Game Factory.