– Der er ikke tvivl om, at organisationerne har bakket op om forbrugerombudsmandens henstilling, ligesom de meget få registrerede overtrædelser af henstillingen tyder på, at den generelt har haft effekt, konkluderer Bendt Bendtsen i et svar til Bodil Kornbek.
Dansk Annoncørforening og Dansk Reklame- og relationsbureauers Brancheforening er blandt dem, der som minimum har viderebragt opfordringen om, at der skal vises særlige hensyn over for børn og unge.
Dansk Markedsføringsforbund har gjort det ved at dække debatten via daglige elektroniske nyhedsbreve og gennem fagbladet “Markedsføring”, konstaterer Bendt Bendtsen.
COOP-Danmark (brugsforeningerne) har fjernet pornofilm fra brugsernes sortiment og overvejer det samme over for pornoblade. Desuden har man etableret et særligt fag til børnefilm for at hindre, at børn naturligt får øje på voksne og voldelige film.
DSB Restauranter og Kiosker A/S er gået længst og har i mange år ikke udstillet erotisk materiale i børnehøjde. Selskabet kræver, at sådanne varer altid står på de to øverste hylder på vægfag eller øverste hylde på gulvfag afskærmet af en “iset” akrylplade, der dækker 2/3 af bladet. Desuden kontrolleres retningslinierne i de otte årlige besøgsrapporter.
De Samvirkende Købmænd meddeler, at stikprøver viser, at henstillingen efterleves.
Redegørelsen er en udløber af forårets folketingsdebat om Bazar og andre blade, hvor justitsminister Lene Espersen (K) oplyste, at erhvervsministeren havde bedt brancherne om at holde selvjustits med, hvad man lægger frem i kioskerne.
Oppositionspartierne fra Kristeligt Folkeparti til Enhedslisten ønskede en strammere kurs end blot ombudsmandens henstilling. De fik dog ikke flertal for, at der skulle indgås egentlige aftaler med brancheorganisationerne om selvkontrol vedrørende billedporno i det offentlige rum.
Dj