Med to uger til at European Beer Festival slår portene op på Carlsberg grunden i Valby, intensiveres markedsføringen, og blandt andet supermarkedskæden Irma deltager i arbejdet.
PR-materiale er på vej ud i butikkerne, hvor kunderne vil blive opfordret til at deltage på festivalen, og måske også opildnet til at putte en eller flere specialøl i indkøbskurven.
– Vi har stor fokus på markedet for specialøl, og vi hilser derfor et initiativ som European Beer Festival meget velkommen, da det er med til at udvikle markedet for specialøl yderligere, siger Leif Larsen, varechef i Irma.
Hos PrimeTime Kommunikation, der står for den danske og internationale lancering af festivalen vækker Irmas engagement glæde.
– Der er faktisk flere ting i det. Dels kommer ølfestivalen gennem Irma ud til en meget relevant målgruppe i forhold til at gøre opmærksom på, at Europas største ølfestival finder sted i København om kort tid , ligesom Irma får understreget deres position på dette område. Det er win-win for begge parter så at sige, siger kommunikationsrådgiver Frej Elbæk.
Marttin Stuart Nielsen, der er festivalvalchef, forventer, at de mange øl, foredrag, smagsguider og guidede ture på Carlsberg, vil trække mere end 20.000 mennesker fra ind og udland.
Der er indtil videre solgt mere end 5.000 billetter.
sm