I sidste uge kunne det danske kommunikationsbureau Help PR & Kommunikation glæde sig over at have landet den kinesiske virksomhed Titan Wind Energy, der leverer tårne til vindmølleindustrien i hele verden – og nu kan bureauet så fortælle, at der også er indgået samarbejdsaftale med et islandsk selskab.

Det drejer sig om det lille og meget entusiastiske flyselskab WOW air, der har valgt Help som partner på kommunikationsfronten i Danmark.

Det unge lavprisselskab har planer om at udvide ruterne, og dermed skal markedsføringen for WOW air også ind og rokke ved konkurrenterne.

– Vi oplever lige nu en stor interesse for flybilletter fra København til Island. Danmark er faktisk vores største marked kun overgået af briterne, så vi har brug for sparring og mediedækning på det danske marked, fortæller Director of Communications, Svana Fridiksdottir, der har været med fra starten og set WOW air vokse fra syv til 170 ansatte siden opstarten i 2011.

”Gamle” PR-cases gør forskel

WOW air blev etableret i november 2011 af den islandske iværksætter Skúli Mogensen, der inden han lagde den nette sum af 1,5 milliarder ISK i det islandske flyselskab, har brugt 20 år som iværksætter og investor. Hovedsagelig i teknologi, medie og telekommunikationsindustrien i Nordamerika og Europa.

Og Mads Byder, indehaver af Help PR & Kommunikation, hilser naturligvis den udenlandske interesse velkommen.

– Island er fantastisk. Vi har været der og besøge WOW for nylig, og jeg er sikker på, at både Islands rigtig sjove byliv, unikke natur og fokus på god mad og design er en pakke, som danskerne igen vil købe ind til. Især når det er muligt at flyve for 500 kroner, siger han.

Han tror, WOW air har valgt Help af flere grunde:

– Dels for vores atypiske metode uden timepriser og med fokus på mindre proces og mere eksekvering. Men også to store PR-cases herhjemme de seneste år, henholdsvis Netflix og Rema1000, har givet en kendskabseffekt, vi ikke har oplevet førhen. Både fra danske virksomheder og fra udlandet får vi faktisk opkald med reference til netop disse to cases, siger Mads Byder, som ser frem til samarbejdet med WOW air.

Kunde med humor og vækst

Og der er ingen tvivl om, at det i hvert fald er en livlig kunde med en udtalt humoristisk tilgang til kommunikation, Help har fået sig.

WOW air opererer fx med fly, der bærer bemalingen Force One og kabinetrolleys med sjove inskriptioner (se foto).

I tilgift kan stewardesserne i lilla kjoler og retrohatte under gennemgangen af sikkerhedsproceduren ifølge islandske medier kan finde på at råbe ” Stop med at skrige og tag iltmasken på” eller ”Redningsvesten har lys, som får dig til at se super cool ud og tiltrækker havfruer”.

Selskabet flyver til og fra en lang række europæiske byer – herunder London, Barcelona, København, Milano, Paris og Lyon. Flyselskabet fløj 412.583 gæster i 2013, hvilket er en firdobling fra året forinden, hvor 112.223 gæster valgte WOW air.

Besøg selv selskabet med sloganet ”Punktlige & Pjattede”, og som på sin hjemmeside har en liste med ”10 vilde forslag til aktiviteter i Island”. De tre første lyder: Gem dig, Rejs væk, Bliv Inuit…