Dyrebar viden om forbrugerne findes i nogen grad på digital form allerede i dag, men fremover bliver den meget mere omfattende og detaljeret, og virksomhederne bliver markant bedre til at udnytte den kommercielt.
Sådan lyder analysen, som deles af de sociale netværks-sites og en række aktører inden for digital og social markedsføring.
Google vil ikke se passivt til, at markedsføringsmilliarderne vandrer over til Facebook. Som et modtræk til Facebooks enorme succes lancerede Google sin førsteversion af det sociale netværk Google+ for få måneder siden.
Siden er brugertallet hos Google+ braget i vejret i et for mange ufatteligt tempo. Det er der gode grunde til, mener Kristoffer Ewald, strategisk direktør hos Guava, et digitalt medie- og reklamebureau.
– Mange af os har allerede en e-mailkonto hos Google, og det gør det lettere for Google+ at kapre nyere brugere. Tilmed har Google+ den fordel, at Facebook af en del voksne mennesker opleves som et teenage-fænomen. Det gør Google ikke i samme grad. For her har udgangspunktet jo været en seriøs søgemaskine i mange år, siger Kristoffer Ewald, der er overbevist om, at mange virksomheder vil have denne pointe i tankerne, når de skal prioritere markedsførindsindsatsen.
– Google har et mere troværdigt image i en erhvervssammenhæng. Så det er meget spændende, hvordan virksomheder tager imod tilbuddet, når det snart bliver muligt at oprette erhvervssider på Google+, som man i dag kan på Facebook, siger han.
Ligeledes som på Facebook har Google+ allerede sin egen udgave af ”Synes-Godt-Om” knappen. Den hedder ”+1”knappen, og den har for længst fundet vej til en million websites, og den spreder sig hastigt.
Googles satsning på det sociale netværk Google+ betegner Kristoffer Ewald som en afgørende satsning fra giganten, for en stor bevægelse fra søgemaskine-reklamer til sociale reklamer kan meget snart komme.
– Der er ingen tvivl om, at Google og Facebook nu kæmper en stor kamp om at vinde de sociale markedsføringskroner. Den indkomst de får derfra i dag er formentlig ikke voldsom stor, men der kan blive flyttet voldsomt rundt på markedsføringsbudgetterne globalt de kommende år. Og når de sociale netværk begynder at kunne dokumentere annoncernes effekt langt bedre, så kan forretningen vokse meget hurtigt, siger han.